Już nie tylko ławki fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii do ładowania urządzeń elektronicznych. W parkach oraz na chodnikach i placach oprócz zwykłych drzew zaczynają pojawiać się drzewka fotowoltaiczne. Ładowanie smartfonów to jednak nie wszystko, co potrafią. Dzięki drzewkom można również napompować opony roweru, połączyć się z WiFi czy zareklamować swoją firmę.

Słoneczne drzewka ułatwiają życie rowerzystom i spacerowiczom

W Piekarach Śląskich pojawiły się efektowne konstrukcje – „drzewka” z panelami fotowoltaicznymi. Pozyskana w ten sposób energia ze słońca będzie mogła być wykorzystana przez spacerowiczów do naładowania elektronicznych gadżetów. „Zielone ładowarki”, dostarczone przez warszawską firmę Smartta, zostały zainstalowane w pięciu różnych lokalizacjach. Mają one na celu zarówno zwiększanie komfortu mieszkańców, umożliwiając naładowanie telefonu „na mieście”, jak również promować OZE. Pięć takich instalacji pojawiło się niedawno na terenie miasta w ramach projektu EkoPark. Zielone ładowarki z panelami fotowoltaicznymi stoją na rynku w Szarleju, na dworcu autobusowym (Osiedle Wieczorka), przy Ośrodku Kultury Andaluzja w Brzozowicach-Kamieniu, na skwerze olimpijczyków w Brzezinach Śląskich oraz przy Kopcu Wyzwolenia.

fot. Urząd Miasta Piekary Śląskie, Nettg.pl

OZE wkracza do miasta – tym razem fotowoltaika zasila również kompresor

Pomysłodawcy dążą do jak największej funkcjonalnosci drzewek energetycznych. Innowacyjne rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne do ładowania telefonu i zasilania kompresora służącego do pompowania opon rowerowych. Poprzez miejską sieć hotspotów oferowany jest dostęp do WiFi. Jednocześnie powstaje nowa powierzchnia reklamowa z opcją nagrań audio. Na tle innych miast, w których zastosowano podobne rozwiązania (np. w postaci ławek fotowoltaicznych) Piekary Śląskie wyróżniają się zarówno wykorzystaniem dodatkowych funkcjonalności, jak i rozmieszczeniem ładowarek na terenie całego miasta. Karolina Wadowska, pełniąca funkcję prezesa Parku Przemysłowego Eko Park wyjaśnia, że dzięki temu projekt jest dostępny dla wszystkich.

Przy jednym z drzewek znajduje się nawet zestaw naprawczy, zainstalowany tam z myślą o rowerzystach. ”Zielone ładowarki” mogą być rozbudowywane. Na „drzewkach” można zamontować na przykład kamery, anteny GSM/Wi-Fi przekształcające ładowarki w hotspoty czy wyświetlacze, dające dodatkową przestrzeń reklamową.

Innowacje wypromują miasto i przyciągną inwestorów?

Miasto stawia na innowacje, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz czynienie przestrzeni miejskiej przyjazną dla mieszkańców.

Piekary Śląskie to niewielkie, ale nowoczesne miasto, które nie boi się innowacyjnych rozwiązań. Jako pierwsi zainwestowaliśmy w Parkanizera, mamy Nochala, który sprawdza jakość powietrza, a teraz robimy kolejny krok. Właśnie w ten sposób chcemy się wyróżniać, tak promować i w ten sposób przyciągać inwestorów. Stąd udział i współpraca z EkoParkiem, który brał udział w realizacji wszystkich tych projektów.– mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Źródło: Benchmark, Portal Górniczy Nettg.pl

Redakcja GLOBEnergia