W centrum Białegostoku zostały postawione ławki wyposażone w panele fotowoltaiczne. Każda z pięciu ławek posiada dwa porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz dwie stacje przeznaczone do ładowania bezprzewodowego. Umożliwiają one ciągłe dostarczanie prądu do urządzeń przez minimum dziesięć godzin dziennie.

Odnawialne źródła energii w ramach Budżetu Obywatelskiego

Miasto zrealizowało projekt z Budżetu Obywatelskiego 2017, na który zagłosowało ponad 400 białostoczan. „W nielicznych polskich miastach ławki solarne już są w użyciu. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Dlatego również w Białymstoku stanęło pięć takich sprytnych ławek” – mówi Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku.
Zainstalowano 5 ławek z panelami fotowoltaicznymi. Są zlokalizowane na ul. Kilińskiego, Rynku Kościuszki, ul. Suraskiej (2 szt.) oraz  ul. Kalinowskiego przy Teatrze Lalek. Ławki zostały wykonane z dębowych desek i stalowych profili.Trzy z postawionych ławek są również wyposażone w stojaki dla rowerów. Zostaną opatrzone tabliczkami informującymi o ich wykonaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Ładowanie urządzeń elektronicznych w sposób przyjazny środowisku

Dzięki energii elektrycznej wytwarzanej przez zainstalowaną przy ławkach fotowoltaikę możliwe jest ładowanie telefonów bądź laptopów.  Będzie to nie tylko ułatwienie dla mieszkańców, którym rozładował się telefon podczas spaceru, ale również zachęta do pracy na świeżym powietrzu. Jest to kolejny interesujący przykład wykorzystywania fotowoltaiki w przestrzeni miejskiej. Zwykle zasilane energią słoneczną są parkomaty, podświetlenie przystanków autobusowych, wypożyczalnie rowerów miejskich (bądź komputery pokładowe poszczególnych pojazdów, umożliwiające ich wypożyczenie i śledzenie ich lokalizacji) czy nawet podświetlanie billboardów. Do takich zastosowań można stosować różnorodne rodzaje paneli fotowoltaicznych – zarówno popularne panele polikrystaliczne, jak i monokrystaliczne bądź nawet II generacji (np. CIGS) – zależnie od ilości energii, jaką potrzebujemy uzyskać. Rozpowszechnienie stosowania paneli fotowoltaicznych jako elementu ławek było sugerowane podczas półfinału KicINNO Energy Contest dwa lata temu, w ramach projektu pt. ” Solar Bench”. Podobne rozwiązania były już stosowane w innych miastach, są także rozpowszechnione w Europie. W niektórych krajach stosowane są również takie rozwiązania jak np. wiaty wyposażone zarówno w mikroturbiny wiatrowe, jak i fotowoltaikę, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.

Partycypacja publiczna a popularyzowanie OZE

Konkursy związane z wyborem projektów finansowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego stanowią istotny element partycypacji społecznej – wpływu obywateli na kształtowanie otaczającej rzeczywistości, w tym na inwestycje.  Obywatele cenią wspólnie wypracowane rozwiązania. Takie działania przyczyniają się do integracji społeczności lokalnej i są ważną częścią koncepcji zrównoważonego rozwoju. Tego typu konkursy mogą być dobrą okazją do promowania wykorzystywania OZE w przestrzeni miejskiej – przede wszystkim fotowoltaiki i mikroturbin wiatrowych. Montowanie mikroinstalacji przyczynia się do zróżnicowania stosowanych źródeł energii, a projekty budżetu obywatelskiego mogą być dobrą okazją do wprowadzania takich rozwiązań.

Źródło: www.bialystok.pl

Redakcja GLOBEnergia