Dla przypomnienia, elektrownia fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu Terminala T1 warszawskiego lotniska produkuje tygodniowo średnio 22 MWh energii elektrycznej i w około 20% zaspokaja w energię elektryczną port lotniczy. Wpływa to korzystnie na bilans energetyczny i wizerunek portu lotniczego. Innym lotniskiem, które produkuje prąd z darmowej energii słonecznej jest lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, gdzie w 2014 r. wybudowano elektrownie fotowoltaiczną o mocy 450 kWp. Fotowoltaika została wybudowana zarówno na dachu jak i na elewacji budynku, natomiast w oknach zainstalowano fotowoltaiczne żaluzje – te innowacyjne rozwiązania generują oszczędności przekraczające 80 tys. w skali roku.

Irlandzkie lotniska z fotowoltaiką

Elektrownia fotowoltaiczna wybudowana przy porcie lotniczym w Dublinie zapewnia ponad 50% energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania lotniska, które obsłużyło ponad 28 milionów pasażerów. Port lotniczy w Dublinie został akredytowany przez Airport Carbon, jako część ogólnoeuropejskiego programu certyfikacji zarządzania emisjami na lotniskach, który obejmuje ponad połowę ruchu lotniczego w Europie.

Lotnisko w Irlandii  (źródło:  smartcitiesworld.net)

System fotowoltaiczny przy lotnisku jest ważnym wkładem w wypełnianiu zobowiązań Irlandii w procesie transformacji energetycznej. W ciągu trzech lat od wybudowania elektrowni udało się zaoszczędzić emisji ok. 5 000 ton CO2. Irlandia, znana na całym świecie jako zielona wyspa, dzięki inwestycji w fotowoltaikę umocniła swój proekologiczny wizerunek i zamierza kontynuować tego typu inwestycje również przy innych lotniskach.

Finlandia korzysta z darmowej energii ze słońca

Największe w Finlandii lotnisko – Helsinki-Vantaa korzysta z energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie fotowoltaiczna o mocy 312 kWp wybudowanej na dachu Terminalu 2. Elektrownia w skali roku produkuje średnio ok. 280 MWh energii, która jest w pełni zużywana na potrzeby własne lotniska. Operator fińskiego lotniska ma w planach rozbudowę elektrowni fotowoltaicznej do ok. 500 kWp. W planach jest też wykorzystanie innych odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej, takich jak geotermia, energetyka wiatrowa i bioenergia. Fińskie lotnisko inwestuje również w zwiększanie efektywności energetycznej lotniska m.in. poprzez instalacje oświetlenia LED.

Lotnisko w Finlandii (źródło:  pveurope.eu)

Lotnisko JFK w Nowym Jorku z elektrownią fotowoltaiczna i systemem magazynowania energii

W 2020 r. lotnisko JFK w Nowym Jorku wybuduje największą w Stanach Zjednoczonych zlokalizowaną na lotnisku elektrownie fotowoltaiczną o mocy 13 MWp oraz magazyn energii o pojemności 7,5 MWh. Wg szacunków, dzięki fotowoltaice lotnisko zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną wytwarzaną z paliw kopalnych i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych o ok. 10% rocznie, czyli o ok. 6699 ton. Inwestycja w elektrownie fotowoltaiczną jest kontynuacją długofalowych działań władz lotniska mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 35%, do 2025 r., a następnie do 80% do roku 2050 r.

Olsztyńskie Dajtki z elektrownią fotowoltaiczną >3 MWp

Kolejnym polskim akcentem w budowie elektrowni fotowoltaicznych przy lotniskach są olsztyńskie Dajtki. Docelowo ma powstać elektrownia na gruncie o mocy 3,6 MWp, która będzie jedną z największych tego typu elektrowni w Polsce. Energia wyprodukowana przez fotowoltaikę ma zapewniać energię zarówno lotnisku jak i osiedlu domów jednorodzinnych, znajdujących się nieopodal.

Budowa elektrowni PV przy olsztyńskim lotnisku (Źródło: Olsztyn.com.pl)

Polskie lotniska inwestując w elektrownie fotowoltaiczne dają doskonały przykład dla innych branż, że własne źródła wytwarzania energii elektrycznej zwiększają dynamikę rozwoju i pozytywnie wpływają na społeczność lokalną. Inwestycja w fotowoltaikę zwiększa przewagę na konkurencyjnym rynku transportowym.

Opracowano na podstawie: onestepoffthegrid.com.au, solarpowerworldonline.com, forbes.pl, pveurope.eu, smartcitiesworld.net, independent.ie, climateaction.org, onestepoffthegrid.com.au

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia