Fotowoltaika dobija do 100GW w 2017

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
Panele fotowoltaiczne

Światowa fotowoltaika osiąga 100GW mocy w 2017 roku.

Fotowoltaika znajduje się obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Mimo stosunkowo niskich przyrostów mocy w Europie, duże pieniądze na jej rozwój przeznaczają kraje rozwijające się.

Według SolarPower Europe, moc fotowoltaiki na całym świecie osiągnęła 98.7 GW w 2017 roku. To wzrost o niemal 30% w stosunku do 2016.

Według Michaela Schmela z SolarPower Europe, to duże zaskoczenie. Rok 2016 przyniósł aż 50% wzrost mocy w stosunku do 2015 i mało kto spodziewał się, że po tak dobrym roku czeka nas kolejny duży przyrost. Które z państw dominują w zwiększaniu swoich zasobów fotowoltaiki?

Tutaj bez niespodzianek. Na samym podium ponownie ustawiły się Chiny, które zainstalowały niemal 53GW dodatkowej mocy w trakcie zaledwie jednego roku. Biorąc pod uwagę, że 2016 przyniósł wzrost o "zaledwie" 34 GW, łatwo zauważyć, że tamtejsza branża jest ciągle w ofensywie.

Na drugim miejscu trzyma się USA. W trakcie 2017 roku zbudowano tam kolejne 11.8 GW fotowoltaiki. W przeciwieństwie do Chin, tutaj tendencja jest wyraźnie spadkowa. W 2016 przyłączono około 20% więcej mocy. Podobnie sytuacja wygląda z prognozami na 2018. Prowadzona przez Trumpa polityka izolacjonizmu doprowadziła do masowych zwolnień w branży i spadku zainteresowania fotowoltaiką, która stała się wyraźnie droższa. Bardzo możliwe, że w krótkim czasie pojawią się kolejne zapisy ograniczające import, które uderzą pośrednio również w branżę odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika w 2017

Trzecie miejsce zajęły Indie, które zepchnęły z podium Japonię. Hindusi dołączyli do sieci 9,6 GW fotowoltaiki. To wzrost o około 140% w stosunku do 2016, kiedy zamontowano jedynie 4 GW.

Przyrost mocy w całej Europie wyniósł 8,61 GW. Wśród nich mocno wyróżnia się Turcja, w której trwa fowowoltaiczna rewolucja. Kraj ten dołączył do sieci w 2017 około 1.8 GW mocy, osiągając przyrost na poziomie 213% względem roku poprzedniego.

Kraje Unii Europejskiej nie wypadły w tym wypadku zbyt dobrze.SolarPower Europe szacuje, że przyrost mocy wyniósł około 6%. Statystykę mocno zaniżyła Wielka Brytania, której tempo przyrostu mocy w fotowoltaice spadło o ponad 50%.

Źródło: SolarPower Europe

Zobacz również