Fotowoltaika to dzisiaj jedno z najbardziej obiecujących technologii produkcji energii elektrycznej. O tym, że inwestorzy nie boją się inwestować w produkcję prądu ze słońca świadczą najnowsze statystyki. 

 
W 2014 roku w skali globu zainstalowano 14,2 GW nowych mocy w fotowoltaice. Jest to dwa razy więcej, niż w roku 2013. 
Na koniec 2014 roku, całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 35,9 GW. Firma badawcza IHS szacuje, że pod koniec 2015, całkowita zainstalowana moc w fotowoltaice sięgnie 55GW
W statystykach dominuje Ameryka Północna, Azja i Europa. Po raz pierwszy, w roku 2014 w światowych statystykach została odnotowana Ameryka Południowa. Wyraźnie zaznaczyła się również Afryka oraz Australia i Oceania. 
Analizując statystyki, na uwagę zasługuje Wielka Brytania. Według Philip’a Wolfe (założyciela Wiki-Solar) właśnie Wielka Brytania ma szansę stać się jednym z trzech największych światowych rynków dla fotowoltaiki. Wynika to przede wszystkim korzystnej polityki państwa.  Chiny, Indie i USA będą stabilizowały swój dynamiczny do tej pory rozwój. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w Chile, Japonii i Kanadzie. 
 
Tabela przedstawia moc zainstalowaną w elektrowniach słonecznych dużych mocy pod koniec 2014r. 
 
 
Te 14 wymienionych krajów stanowią 94% rynku energetyki słonecznej dużej mocy. Philip’a Wolfe twierdzi, że w najbliższych latach, na tej liście mogą się pojawić małe rotacje i nowe kraje. Raczej na tej liście nie zobaczymy Ukrainy.
 
Źródło: renewableenergyworld.com