Wraz z nadejściem nowego roku analitycy słoneczni na całym świecie są zajęci analizowaniem jak największej liczby danych, celem ustalenia, ile nowych instalacji fotowoltaicznych zostało podłączonych do sieci w skali globu.

Ogółem moc zainstalowana paneli fotowoltaicznych na świecie pod koniec 2017 r. wynosiła 405 GW. Dodając wartości szacowane przed analityków z 2018 roku wynika, że w globalnym systemie elektroenergetycznym jest już ponad 0,5 TW mocy w fotowoltaice.

W 2018 roku, zainstalowano na świecie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 109 GW – tak szacuje Bloomberg. Co ciekawe, według szacunków rok 2019 ma szansę pobić kolejny rekord i zakończyć się przyrostem mocy w fotowoltaice na poziomie 141 GW.
Dane, które prezentujemy podała nieoficjalnie szefowa Bloomberg New Energy Finance (BNEF), Jenny Chase. To właśnie według Chase’a, nowe instalacje fotowoltaiczne w 2018 r. powinny sumarycznie osiągnąć moc około 109 GW.

Europa ponownie buduje rocznie najwięcej instalacji fotowoltaicznych. Indie, Bliski Wschód, Afryka Północna i Turcja kontynuują realizację swoich nowych strategii. Największy na świecie rynek fotowoltaiczny, rynek chiński jest w rozsypce, ponieważ rząd próbuje pogodzić przyszłe wsparcie dla energetyki słonecznej z deficytem w funduszu energii odnawialnej. Wartość deficytu z końca 2017 roku to 150 miliardów yuanów (23,4 miliarda dolarów).

Gigawat tu, gigawat tam!

Najciekawsze w liczbach o rynku w 2018 roku jest to, analizuje go wielu specjalistów. Woody Mackenzie, w niedawnym poście zatytułowanym „Trendy kształtujące globalny rynek energii słonecznej w 2019 r.” zakładał, że „globalny rynek energii słonecznej w końcu przekroczy 100 gigawatów w 2019 roku. Jego ostatnia prognoza szacowała 103 GW w 2018 roku. Ponadto, Wood Mackenzie szacował, że instalacje fotowoltaiczne będą przyrastać w tempie 115 do 120 GW rocznie do 2023 roku. Według niego, w czwartym kwartale 2019 roku ma zostać też przełamana bariera 30 GW/kwartał.

Według najnowszej aktualizacji Wood Solar PV PV Market Outlook 2018 moc instalacji w 2018 r. wynosi 94,8 GW, ale wartości zostały podane jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych danych z kilku ostatnich tygodni z rynku chińskiego.

Analizując globalny rynek fotowoltaiczny warto sięgać po kilka źródeł. Wiarygodnym źródłem danych jest SolarPower Europe, stowarzyszenie handlu energią słoneczną w Europie, które regularnie publikuje własne prognozy i aktualizacje dotyczące globalnej mocy w energetyce słonecznej. Michael Schmela, Executive Advisor i Head of Market Intelligence, wyjaśnia, że nie odnotowano żadnego załamania na rynku w stosunku do ich prognoz w horyzoncie czasowym 2018-2022. To oznacza oni, że z ich scenariusza zainstalowanych powinno być globalnie, w 2018 roku około 102,6 GW nowych mocy. Ich średni scenariusz wzrostu rynku fotowoltaicznego przewiduje wzrost rynku o około 3,5% w 2018 w stosunku do 2017r.

Kierunek zmian i trendy w rozwoju podobne. Gorzej z dokładnością

Przytoczone analizy pokazują, jak rozbieżne są szacunki i jak wiele jest teorii na temat rozwoju globalnego rynku fotowoltaicznego.

Różnice wynikają przede wszystkim z założonej metodologii badań. Rozwój rynku można prognozować oddolnie, czyli opierać się na instalacjach zainstalowanych w latach poprzednich. Można też prognozować na podstawie liczby projektów, zapytań ofertowych, kosztów i prognoz cen energii. To nie są oczywiście potwierdzone i ostateczne dane, ale pierwsze, które pozwalają nam szacować. O kolejnych statystykach, bardziej dokładnych  napiszemy wkrótce.

Źródło: GLOBEnergia, Cleantechnica

Redakcja GLOBEnergia