Aktualności Aktualności

Fotowoltaika i elektromobilność w Niemczech – połącznie idealne?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Z aktualnego badania przeprowadzanego przez EuPD Research wynika, że niemieccy obywatele są wysoce zainteresowani wykorzystaniem samodzielnie wytwarzanej energii fotowoltaicznej dla własnych pojazdów elektrycznych.

Właściciele domów w Niemczech, którzy obecnie rozważają zakup samochodów elektrycznych planują również zainstalować instalację fotowoltaiczną. Ponadto uważa się, że obowiązkiem sektora energetycznego jest ustanowienie specjalnej taryfy energii elektrycznej dla użytkowników pojazdów elektrycznych.

EuPD Research to firma zajmująca się badaniami rynkowymi i gospodarczymi. Przeprowadza różnorodne analizy dla dotyczące zmian w sektorze energetycznym.

Wyniki ankiety przeprowadzonej na początku 2018 roku wśród właścicieli domów jedno- i dwu rodzinnych ukazuje związek pomiędzy fotowoltaiką i elektromobilnością.

Skąd zainteresowanie Niemców pojazdami elektrycznymi?

Elektromobilność w Niemczech obecnie jest na niskim poziomie, jednakże zauważalna jest tendencja wzrostowa. Wynika to z powszechnej opinii przedstawiającej pojazdy elektryczne jako przyszłość sektora motoryzacyjnego.

Pozytywny wpływ mają również skandale związane z emisjami zanieczyszczeń, które postawiły w złym świetle pojazdy zasilane paliwami konwencjonalnymi. Posiadanie pojazdu elektrycznego wydaje się szczególnie atrakcyjne dla osób, które są w stanie naładować go za pomocą energii wygenerowanej za pomocą systemu fotowoltaicznego.

Zakup auta elektrycznego jednoznaczny z instalacją systemu fotowoltaicznego?

9% z około 500 ankietowanych właścicieli domów w miejscowości Bonn twierdzi, że zamierzają rozważyć zakup elektrycznego pojazdu w perspektywie krótkoterminowej, a mianowicie w 2018 r.

Aż 91% uczestników ankiety, którzy twierdzili, że są zainteresowani zakupem pojazdu elektrycznego w 2018 r. planuje jednocześnie instalację fotowoltaiki.

Ponad połowa właścicieli domów (54%) planuje w tym roku zakup systemu fotowoltaicznego. Powyżej 37% uczestników badania, jest zainteresowanych zakupem pojazdu elektrycznego w 2019 r. oraz planuje zainstalowanie systemu fotowoltaicznego.

Co w przypadku, kiedy zainstalowanie fotowoltaiki jest niemożliwe?

Ankietowani, którzy nie mają możliwości do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej, uważają że obowiązkiem zakładów użyteczności publicznej jest wprowadzenie odpowiednich taryf do ładowania pojazdów elektrycznych.

70 % uczestników zdeklarowało, że wybrałoby te taryfy, jeżeli sprostałyby wymaganiom rynku elektromobilności.

https://globenergia.pl/magazyn/blaski-cienie-elektromobilnosci/