Fotowoltaika i energetyka wiatrowa najtańszymi źródłami energii!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Najnowsza analiza BloombergNEF wykazała, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, energetyka słoneczna, wiatrowa i magazyny energii odnotowały radykalny wzrost konkurencyjności. W kontekście inwestycji w nowe źródła pozyskiwania energii, fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa są obecnie najtańszymi alternatywani dla co najmniej 66% światowej populacji. Efektywnie, ta część jest jeszcze większa, gdyż wspomniane 66% światowej populacji mieszka w lokalizacjach, które stanowią 71% globalnego PKB i 85% produkcji energii.

Z kolei magazynowanie energii stało się najtańszą nowo powstałą technologią do celów szczytowych w regionach importujących gaz, takich jak Europa, Chiny czy Japonia.

Zrównoważone koszty

Koszty pozyskiwania energii z OZE stają się coraz niższe. Najnowsza analiza BNEF wykazała, że od drugiej połowy 2019 roku, koszty wytwarzania energii elektrycznej spadły o 9% - do 44$/MWh w przypadku lądowej energetyki wiatrowej i o 4% - do 50$/MWh w przypadku fotowoltaiki na skalę przemysłową. LCOE dla magazynów energii spadło do 150$/MWh, co oznacza, że jest połowę niższe niż dwa lata temu.

Jeszcze dziesięć lat temu koszty wytwarzania energii słonecznej były wyższe niż 300$, a energii z wiatru na lądzie wyższe niż 100 $/MWh. Obecnie, koszty wytwarzania energii w najlepszych projektach fotowoltaicznych w Chile, na Bliskim Wschodzie i Chinach oraz najlepszych projektach wiatrowych w Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Indiach mogą wynosić nawet mniej niż 30 $/MWh.

W przygotowaniu jest wiele innowacji, które mogą jeszcze bardziej obniżyć koszty wytwarzania. Eksperci szacują, że do 2030 roku koszty wytwarzania energii ze słońca i z wiatru mogą spaść poniżej 20$/MWh.

Energetyka wiatrowa

Lądowa energetyka wiatrowa odnotowała największy spadek kosztów od 2015 roku. Wynika to głównie ze zwiększenia mocy turbiny, która w przypadku niedawno finansowanych projektów osiąga obecnie średnio 4,1 MW i kosztuje około 0,7 miliona dolarów za MW.

Projekty o najniższych kosztach wytworzenia MWh można znaleźć w USA, Indiach i Hiszpanii, a wynoszą odpowiednio 26 USD, 29 USD i 29$, z wyłączeniem subsydiów. Najtaniej jest w Brazylii, gdzie LCOE może wynosić nawet 24 $/MWh.

BNEF szacuje, że na całym świecie średnie moce lądowych farm wiatrowych podwoiły się z 32 MW w 2016 r. do około 73 MW dzisiaj.

Energetyka słoneczna

W Chinach - największym światowym rynku fotowoltaicznym, koszt wytwarzania energii elektrycznej ze słońca wynosi obecnie 38$/MWh co oznacza spadek o 9% w porównaniu z drugą połową 2019 r. i wynika z wdrożenia w nowych projektach bardziej wydajnych modułów monokrystalicznych.

BNEF szacuje, że spośród projektów fotowoltaicznych finansowanych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, najtańsze będą w stanie osiągnąć LCOE na poziomie 23-29 $/MWh.Jedne z najtańszych projektów fotowoltaicznych znajdują się w Australii, Chinach, Chile i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Średnia moc farmy fotowoltaicznej zwiększyła się o ⅓ w porównaniu z 2016 rokiem - do 27 MW.

Najtańsze nowe źródła wytwarzania energii elektrycznej w I poł. 2020 r. Źródło: BNEF

Magazynowanie energii

BNEF szacuje, że średnia pojemność projektów magazynujących energię wynosi obecnie około 30 MWh, czyli czterokrotnie więcej niż zaledwie cztery lata temu, kiedy średnia pojemność wynosiła 7MWh. Obecnie koszt magazynowania energii do 4 godzin wynosi 150 $/MWh. Najniższe koszty przechowywania energii są w Chinach - 115$/MWh.

Źródła danych

Analiza LCOE firmy BNEF oparta jest na informacjach pochodzących z prawdziwych projektów rozpoczynających budowę oraz zastrzeżonych informacji o cenach od dostawców. Baza danych obejmuje prawie 7 000 projektów dotyczących 25 technologii (w tym różnych rodzajów wytwarzania energii z węgla, gazu i energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii), zlokalizowanych w 47 krajach na całym świecie.

Źródło: BNEF

https://globenergia.pl/na-swiecie-jest-juz-2-537-gw-mocy-zainstalowanej-z-oze/

Zobacz również