Owce i panele fotowoltaiczne na terenie byłych lotnisk we Francji

Niemiecki inwestor z branży fotowoltaicznej chce połączyć produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w hodowlą owiec. Czynnikiem wyróżniającym projekt jest to, że będzie realizowany na terenie byłego lotniska w południowo-zachodniej Francji. O podobnym projekcie w Australii pisaliśmy w marcu br. – hiszpańsko-japońska grupa inwestycyjna Univergy Solar oraz australijski podmiot New Energy Development planują budowę farmy słonecznej Wallaroo o mocy 100-120 MW. Pomiędzy rzędami paneli słonecznych będą także wypasane owce.
Lotnisko i baza Fontenet położone w południowo-zachodniej Francji były eksploatowane przez francuską, niemiecką i amerykańską armię. Wojskowe nieruchomości obejmują 160 ha., z czego połowa jest przeznaczona pod inwestycje w OZE. Obecnie na terenie byłego lotniska funkcjonuje farma fotowoltaiczna o mocy 12 MWp (od 2014 r.). Niemiecki deweloper buduje obecnie kolejną farmę słoneczną o mocy 14,7 MWp, która powinna zostać oddana do użytku do końca 2021 r. W planie jest także budowa trzeciej instalacji fotowoltaicznej we współpracy ze spółką publiczną.

Nie jest to jedyny projekt niemieckiego dewelopera, który inwestuje w farmę fotowoltaiczną na obszarach wojskowych. W środkowej Francji położona jest baza lotnicza La Martinerie, która zakończyła swoją działalność w 2012 r. W 2020 r. deweloper BayWa ponownie rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej Blueberry o mocy 30 MWp, instalując ponad 87 000 modułów na 35-hektarowej powierzchni. Projekt zakończono w 2021 r.

Farmy na obszarach wojskowych będą wspierać lokalne rolnictwo

Niemiecki deweloper informuje, że ​​elektrownie fotowoltaiczne w Fontenet i La Martinerie zostały zaprojektowane w celu wsparcia lokalnego rolnictwa. Panele będą zamontowane na odpowiedniej wysokości, aby umożliwić wypas owiec. Inwestor zadbał już o źródła wody dla zwierząt oraz zasianie trawy i odpowiedniej roślinności. Wybór nasion i odmian roślin był konsultowany z lokalnymi rolnikami.

Agrofotowoltaika przyszłością rolnictwa

Eksperci postrzegają symbiozę rolnictwa i instalacji OZE jako przyszłość bezpieczeństwa żywnościowego w dobie postępujących zmian klimatycznych. Ekstremalne warunki pogodowe niszczą uprawy roślin oraz utrudniają hodowlę zwierząt. Panele fotowoltaiczne mogą być formą schronienia dla roślin i zwierząt przed np. nadmiernym słońcem.

Na łamach GLOBEnergia.pl informowaliśmy, że niemiecki deweloper postanowił połączyć rozwiązania z obszaru fotowoltaiki z sadownictwem. W 2020 r. wybudował instalację o mocy 1,2 MW, składającą się z 4,5 tys. paneli fotowoltaicznych, na polu uprawnym z posadzonymi sadzonkami czerwonej porzeczki. Fotowoltaika produkuje nie tylko energię elektryczną, ale chroni też sadzonki roślin przed intensywnym słońcem i wysoką temperaturą. Instalacja jest zlokalizowana na terenach uprawnych sadownika Rini Kustersa w Wadenoijen w Holandii.

Źródło: RenewablesNow/Baywa