Spadające koszty, zdrowa konkurencja, wahania cen ropy i stale rosnące zapotrzebowanie na moc to czynniki, które pomagają w dalszym, imponującym wzroście energii słonecznej w regionie.

Niektóre raporty wskazują, że na Bliskim Wschodzie oczekuje się ponad trzykrotnego zwiększenia udziału energii odnawialnej z 5,6% w 2016 r. Do 20,6% w 2035 r. Osiągnięcie takich celów będzie wymagało znacznych inwestycji kapitałowych w projekty dotyczące energii odnawialnej w regionie.

Największa na świecie elektrownia PV w Abu Zabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska pozostają na czele dużych projektów fotowoltaicznych na skalę przemysłową, a kraje sąsiadujące mocno je gonią. Większość krajów na Bliskim Wschodzie ma teraz swoje ambitne krajowe cele w zakresie energii odnawialnej.

Obecnie w trakcie realizacji jest duży projekt elektrowni fotowoltaicznej w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego moc wyniesie prawie 1,2 GW. Kolejny etap ma zostać oddany do użytku w tym miesiącu! Po oddaniu inwestycji, oczekuje się, że stanie się największą na świecie elektrownią fotowoltaiczną. Szacuje się, że elektrownia będzie w stanie wygenerować moc wystarczającą, by zaopatrzyć prawie 200 000 domów.

3 etap Solar Parku Mohammeda Bin Rashida. Źródło: emirates247.com

75% z OZE w Dubaju!

Dubaj, dzięki parkowi solarnemu Mohammeda Bin Rashida, ma obecnie największy jednomiejscowy park solarny na świecie. Dzięki temu, Dubaj jest na dobrej drodze do osiągnięcia 7% czystej energii przez 2020 r., a następnie 25% do 2030 r.

Podczas, gdy większość mocy energii odnawialnej zainstalowanych do 2030 r. będzie wytwarzana w ramach rozwoju Parku Słonecznego Mohammeda Bin Rashida, Dubaj wyznaczył sobie kolejny cel, aby wyprodukować 75% swojej energii z OZE przed 2050.

OZE sposobem na obniżenie cen energii

Podczas gdy duże projekty użyteczności publicznej dominują w obszarze energii odnawialnej w regionie, firmy działające na Bliskim Wschodzie szukają sposobów na obniżenie kosztów energii elektrycznej, ponieważ rządy w regionie odchodzą od dotacji na paliwa kopalne.

  • Arabia Saudyjska wyznaczyła ambitny cel dodania 9,5 GW energii odnawialnej do 2023 r. i oczekuje się, że w przyszłym roku zaoferuje 3,25 GW mocy z fotowoltaiki.
  • Oman dąży do osiągnięcia 10% udziału energii odnawialnej do 2025 r. I niedawno ogłosił drugi projekt energii słonecznej o mocy 500 MW-1 GW. Oczekuje się, że prace nad nim rozpoczną się do 2021 r.
  • Egipt pozostaje aktywnym rynkiem. Sukces rozpoczął się dzięki około 1,5 GW projektów fotowoltaicznych. Pod koniec ubiegłego roku Egipt wystawił konkurencyjną aukcję na budowę elektrowni o mocy 600 MW w regionie Zachodniego Nilu.

Źródło: Power PVTech 

Redakcja GLOBEnergia