Fotowoltaika na balkonie? Na rynek trafi lekki moduł do samodzielnego montażu

Do niedawna jedyną opcją na posiadanie fotowoltaiki w bloku mieszkalnym było zbudowanie małej instalacji na balkonie lub dachu budynku - pod warunkiem podłączenia instalacji do licznika w mieszkaniu. Obecnie, dostępne jest nowe rozwiązanie w postaci prosumenta zbiorowego. Jednakże zgodnie z doniesieniami z rynku, zainteresowanie tym rozwiązaniem prawdopodobnie nie będzie duże. W związku z tym na rynku może rozwinąć się nowa nisza rynkowa, w postaci fotowoltaiki na balkonach. Realizację takich instalacji mogą umożliwić nowe balkonowe moduły fotowoltaiczne, które wkrótce wejdą na rynek.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Fotowoltaika w bloku - prosument zbiorowy

Od 1 kwietnia 2022 roku funkcjonuje prosument zbiorowy energii odnawialnej. Jest rozwiązaniem dla bloków mieszkalnych, które pozwala wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym podłączanie się do jednego wspólnego punktu przyłączenia w bloku mieszkalnym i dzielenie na wszystkich mieszkańców energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika w bloku - prosument indywidualny

Przed 1 kwietnia, jedyną opcją na posiadanie fotowoltaiki w bloku mieszkalnym było zbudowanie małej instalacji na balkonie, albo na dachu budynku. W obu przypadkach warunkiem było jednak podłączenie instalacji do swojego mieszkania, co technicznie było trudne. Dla przykładu, jeżeli w budynku wielorodzinnym było dziesięciu zainteresowanych fotowoltaiką, wiązało się to z koniecznością montażu dziesięciu instalacji PV na dziesięciu małych falownikach i połączenia do liczników w dziesięciu różnych mieszkaniach.

Prosument zbiorowy w praktyce

Zdaniem eksperta z branży, w praktyce prosument zbiorowy może okazać się mało popularnym rozwiązaniem. Problemy mogą wynikać m.in. z faktu, że w gronie mieszkańców danego budynku/wspólnoty mogą występować spory w tej kwestii. Drugim problemem jest to, że na dachach bloków jest przeważnie za mało miejsca w stosunku do potrzeb energetycznych mieszkańców. Sprawia to, że ilość energii w przeliczeniu na mieszkańca byłaby na tyle mała, że mieszkańcom ciężko byłoby zaobserwować wyraźne oszczędności, co mogłoby przełożyć się na małe zainteresowanie takim rozwiązaniem.

Fotowoltaika na balkonie

Wykorzystanie balkonu w celu produkcji energii elektrycznej może się upowszechnić dzięki modułom PV opracowanym przez Niemiecki startup We Do Solar. Startup wprowadzi na rynek moduły balkonowe, przeznaczone do samodzielnego montażu. Jak podaje startup, produkt to ważący 1,6 kg elegancki, czarny moduł, który można przypiąć do balustrady balkonu lub w dowolnym miejscu, w którym jest słońce. Cały zestaw proponowany przez We Do Solar składa się z ośmiu takich modułów. Mają one wymiary 90 cm x 54 cm x 2 mm. Każdy moduł charakteryzuje się mocą równą 80 W.

Balkonowe moduły fotowoltaiczne.
Źródło: We Do Solar.
Balkonowe moduły fotowoltaiczne.
Źródło: We Do Solar.

Moduły zawarte w tym zestawie fotowoltaicznym mają wydajność równą 21,33 proc. W zestawie znajduje się również falownik fotowoltaiczny o mocy 600 W. Jak informuje producent, zestawy posiadają certyfikaty i 25-letnią gwarancję działania. Instalacja nie wymaga ingerencji w domową instalację elektryczną - jest to rozwiązanie typu plug and play.

“Balkonowe moduły słoneczne stanowią doskonałą okazję, ze względu na to, że umożliwiają wytwarzanie własnej czystej energii elektrycznej i są przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Co więcej, ponieważ są łatwe w montażu i demontażu, ludzie mogą je zabrać ze sobą, gdy się przeprowadzają.” - komentuje Qian Qin, pomysłodawca rozwiązania.

Początkowo firma będzie obsługiwać rynek niemiecki. W najbliższej przyszłości, startup zamierza jednak zwrócić uwagę na dalszą ekspansję w Europie.

Rozwiązanie to będzie mogło funkcjonować również na polskim rynku. Procedura instalacji takiego rozwiązania jest analogiczna jak w przypadku większych instalacji prosumenckich. Po montażu takiego systemu będzie konieczne zgłoszenie mikroinstalacji do właściwego OSD, które będzie miało obowiązek wymienienia licznika na dwukierunkowy.

Jak myślicie? Czy takie rozwiązanie zdobędzie swoich sympatyków?

Źródło: pv-magazine.com.

Zobacz również