Fotowoltaika na balkonie od państwowego koncernu – ile kosztuje?

Jeszcze do niedawna na posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej decydowali się głównie właściciele domów jednorodzinnych. Obecnie na montaż paneli PV mogą pozwolić sobie także mieszkańcy budynków wielorodzinnych. To wszystko dzięki popularyzacji fotowoltaiki balkonowej. Na rosnące zainteresowanie takim rozwiązaniem wskazuje m.in. to, że jeden z państwowych koncernów energetycznych przygotował specjalną ofertę dla balkonowych prosumentów. 

Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel
Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel

Katarzyna Dubiel

Redaktorka portalu GLOBEnergia
kobieta, fotowoltaika, lupa

Podziel się

Energa Obrót, bo o tej spółce mowa, postanowiła włączyć do swojej oferty balkonowe zestawy fotowoltaiczne. Do wyboru mamy 3 rodzaje instalacji PV, które różnią się zarówno mocą, jak i ceną. W ofercie Energi znajdziemy więc:

  • instalację złożoną z 2 paneli PV o mocy 0,8 kWp, za którą zapłacimy 4 999 zł brutto
  • instalację złożoną z 3 paneli PV o mocy 1,2 kWp, 6 499 zł brutto
  • instalację złożoną z 4 paneli PV o mocy 1,6 kWp, 7 499 zł brutto

Przytoczone powyżej ceny zawierają zarówno koszt wszystkich podzespołów instalacji fotowoltaicznej, jak i koszt dostawy i montażu zestawu do klienta. Z kolei koszt rocznego ubezpieczenia PZU SA pokrywa sama Energa. Ubezpieczenie obejmuje koszty naprawy instalacji w obliczu jej utraty, zniszczenia lub uszkodzenia. 

Jedynym wymogiem, który spółka stawia przed potencjalnymi nabywcami, jest posiadanie gniazdka elektrycznego na balkonie oraz balustrady o długości minimum 3,5 metra.

Dodatkowe udogodnienia od Energi 

Energa Obrót podkreśla liczne zalety inwestycji w fotowoltaikę balkonową. Oferowany przez spółkę balkonowy system PV daje możliwość montażu paneli pod kątem 90 stopni, równolegle do barierek. Energa zapewnia, że taki zestaw posiada wszelkie certyfikaty zapewniające bezpieczny i profesjonalny montaż paneli PV.

Dodatkowo spółka zapewni swoim klientom bezpłatną wycenę systemu i przygotowanie indywidualnej oferty. Prosumenci będą mogli liczyć na pomoc koncernu także przy próbnym uruchomieniu instalacji. Energa zajmie się również formalnościami i załatwieniem zgłoszenia do dystrybutora energii. 

Ponadto spółka udostępni swoim klientom aplikację z funkcją monitorowania wydajności balkonowej instalacji PV, co pozwoli na bieżąco kontrolować zużycie energii. 

Ile możesz zaoszczędzić?

Według informacji, które możemy znaleźć na stronie koncernu, najmniejszy zestaw fotowoltaiczny może pomóc prosumentom w obniżeniu rachunków za prąd o 21%, a największy - o nawet 40%.  

Te wyliczenia bazują na założeniu, że największa możliwa instalacja (1,6 kWp) wyprodukuje rocznie 1379 kWh energii elektrycznej. Przyjęty w analizie poziom autokonsumpcji wynosi 567 kWh. Natomiast dla zestawu o najmniejszej mocy (0,8 kWp) założono, że roczny poziom autokonsumpcji wynosi 421 kWh, a roczna suma energii wytworzonej - 689 kWh. Wyliczenia dla powyższych założeń zostały przygotowane przez Energę dla odbiorców rozliczających się na zasadach net-billingu oraz dla niezacienionej, południowej ekspozycji paneli PV na balkonie. 

Do obliczeń wzięto roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynoszące 2 200 kWh. Cenę energii elektrycznej pobranej z sieci ustalono na poziomie 0,41 zł/kWh, a stawkę za energię elektryczną oddaną do sieci wyznaczono na podstawie RCEm za rok 2023. 

Fotowoltaika balkonowa - dlaczego warto?

Fotowoltaika balkonowa sama w sobie posiada kilka istotnych zalet. Przede wszystkim dzięki niej możliwe jest zagospodarowanie wcześniej nieużytkowanej przestrzeni do produkcji własnej energii elektrycznej. Odnosi się to zarówno do mieszkań w budynkach wielorodzinnych, jak i domów jednorodzinnych. Balkonowe systemy PV bardzo często są konstruowane w taki sposób, by zapewnić jak najszybszy montaż. Często wykorzystuje się także technikę plug-and-play, gdzie do uruchomienia instalacji konieczne jest jedynie wetknięcie wtyczki do gniazdka. Dzięki temu montaż zestawu fotowoltaicznego na balkonie może być przeprowadzony nawet przez samego prosumenta. Fotowoltaika balkonowa może być również łatwo zdemontowana. Tak więc w obliczu przeprowadzki właściciele mogą zabrać swoją instalację ze sobą. Jednak największą zaletą balkonowych instalacji jest ich cena - ze względu na małe moce są one zazwyczaj stosunkowo tanie. 

Oczywiście najważniejsze jest to, aby przy zakupie instalacji balkonowej zwracać uwagę na jej jakość wykonania. Jednakże to samo można powiedzieć o dachowych systemach PV. Niemniej jednak dzięki fotowoltaice balkonowej do grona prosumentów mogą dołączyć mieszkańcy budynków wielorodzinnych. Jest to niewątpliwie największa zaleta tego typu rozwiązań. 

Opracowano na podstawie: energa.pl

Zobacz również