Fotowoltaika na celowniku sieci IKEA – 340 milionów euro na 300 MW w PV

Wiele przedsiębiorstw stawia na energię pozyskiwaną z OZE. Kolejne firmy prześcigają się w ogłaszaniu strategii ograniczania emisji bądź planów osiągnięcia niezależności energetycznej. Jednym z takich przedsiębiorstw jest IKEA, która planuje produkować przynajmniej tyle zielonej energii (pochodzącej z odnawialnych źródeł), ile zużywa w swoich obiektach. Ostatnio marka poinformowała o zainwestowaniu 340 milionów euro w instalacje pozyskujące energię ze słońca.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Prawie 1,6 miliarda złotych na fotowoltaikę

Spółka holdingowa IKEA, INGKA Holding, przeznaczy 340 milionów euro na zakup dziewięciu systemów fotowoltaicznych. Fundusze mają być przeznaczone na systemy budowane w Niemczech i Hiszpanii.

Projekty te powinny być gotowe do końca tego roku. Instalacje zostaną podłączone do sieci w 2023 r. Marka poinformowała, że łączna moc tych instalacji wyniesie 300 MW (160 MW rozmieszczonych w Niemczech i 140 MW w Hiszpanii). Ten szwedki producent poprzez inwestycje realizuje cel osiągnięcia neutralności klimatycznej na całym świecie do 2030 roku.

Domowe systemy fotowoltaiczne od IKEA

IKEA poinformowała również, że w najbliższym czasie ma uaktualnić swoją ofertę dotyczącą domowych zastosowań fotowoltaicznych. Oferta ta została uruchomiona już w 2019 r. Oferta ma polegać na współpracy holdingu ze szwedzkim instalatorem Svea Solar. W sprzedaży będą dostępne domowe systemy fotowoltaiczne wraz z magazynami energii - na razie w Niemczech. W ofercie będą również stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Do wiadomości publicznej podano również, że ​​podstawowa oferta systemu fotowoltaicznego na rynek niemiecki, czyli instalacja o mocy 3,2 kW wraz z instalacją będzie kosztować 8500 euro (ponad 39 tys. zł).

W sektorze fotowoltaicznym IKEA jest aktywna w Szwecji, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Czekamy na rozszerzenie oferty na rynek polski.

Źródło: pv-magazine

Zobacz również