Jakie są rozwiązania? W okresie ograniczonych możliwości pozyskania dotacji na instalacje fotowoltaiczne i ze względu na skomplikowane procedury formalne oraz wymagania do spełnienia chociażby w projektach unijnych, czy też w programie Czyste Powietrze trudno odnaleźć się w dostępnych opcjach.

Co powiecie na fotowoltaikę na raty?

Jak się okazuje, fotowoltaika na kredyt jest bardzo popularną opcją wśród inwestorów, a potwierdzają to nasze rozmowy z firmami wykonawczymi, które oferują takie usług.

Obecnie obserwujemy zainteresowanie fotowoltaiką na raty, ponieważ jest to bardzo prosty sposób na wykonanie inwestycji nie posiadając gotówki. Decyzja o budowie instalacji może być podjęta od razu, bez angażowania własnych pieniędzy – dla GLOBEnergii powiedział Paweł Trela, Marketing Manager w Vertigo Green Energy.

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną warto wiedzieć, że są kredyty dedykowane takim systemom. Banki, w których znaleźliśmy taką ofertę to np: BNP Paribas, Alior Bank czy Santander Consumer Bank.

Aby nieco przybliżyć zasady finansowania takich inwestycji, przeanalizowaliśmy ofertę kredytu na instalację fotowoltaiczną banku BNP Paribas.

Założenia oferty BNP Paribas

  • kredytowanie do 5 lat 0,25% miesięcznie czyli 3% rocznie
  • kredytowanie na 5-10 lat 0,3% miesięcznie czyli 3,6 rocznie

Co widać na pierwszy rzut oka? Maksymalny okres kredytowania to 10 lat czyli 120 rat. Oprocentowanie zależy w tym przypadku od okresu finansowania.

Okazuje się, że oprocentowanie kredytu na fotowoltaikę jest niższe, niż kredyty konsumpcyjne np. na samochód. Korzystniejsze bywają jedynie kredyty hipoteczne. Z tego powodu ta forma pozyskiwania finansów na inwestycję jest bardzo popularna.

Sprawdźmy, ile kosztuje fotowoltaika na raty i kiedy najbardziej się opłaca!Fotowoltaika na raty

*Koszt instalacji na podstawie wyceny jednej z firm projektowych

 

Liczba miesięcy
(liczba rat)
Miesięczny koszt raty
[zł]
Łączna kwota kredytu
[zł]
Koszt kredytu
[zł]
60 477,90 28674 4374
84 362,19 30424 6124
120 275,40 33048 8748

*W kwocie kredytu zawarte jest tylko oprocentowanie, bez prowizji dla banku i bez dodatkowych opłat ukrytych.

Jak duża jest różnica pomiędzy pożyczką na 5, 7 i 10 lat?

Po zaciągnięciu kredytu w wysokości 24 300 zł na 5 lat (60 rat), trzeba będzie spłacić 28 674 zł, a więc łączny koszt odsetek wyniesie 4 374 zł. W przypadku kredytu na instalację PV z okresem spłaty 7 lat (84 raty), kwota kredytu z odsetkami to 30 424 zł. To o 6 124 zł więcej niż zaciągnięta kwota pożyczki. Najmniej opłacalny kredyt to ten na 10 lat. Do kredytu dopłacimy 8 748 zł, a więc całkowita kwota w 120 ratach wyniesie 33 048 zł.

Wniosek? Jak w przypadku większości kredytów – im krótszy czas spłaty kredytu, tym mniej zapłacimy w odsetkach. Zaletą kredytów na dłuższy okres jest niższa miesięczna rata, która często może wynosić mniej więcej tyle, co miesięcy rachunek za energię elektryczną, a taki kredyt jest bardzo często jedynym rozwiązaniem dla uboższych rodzin.

Co w przypadku, gdy kredyt chcemy spłacić wcześniej?

Zdarza się, że znajdujemy gotówkę, aby kredyt spłacić wcześniej. Co wtedy? Większość banków oferuje całkowity zwrot niezapłaconych odsetek.

Klienci decydują się najczęściej na kredyt, który pokryje całość inwestycji. Oczywiście im większy wkład własny, tym niższy i bardziej opłacalny kredyt. Były przypadki, kiedy klient się wycofa. Nie ma problemu, jeśli po paru miesiącach stwierdzi, że chce spłacić wcześniej cały kredyt. Dlatego też ta forma jest dobra dla osób, które wiedzą, że za jakiś czas będą miały gotówkę, ale chciałyby mieć instalację wcześniej – skomentował Paweł Trela.

 

Redakcja GLOBEnergia