Fotowoltaika na stadionach sportowych – przykłady ze świata i z Polski!

Zdjęcie autora: Erwin Kita

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Stadiony piłkarskie oraz inne obiekty sportowe, dzięki powierzchni jaką zajmują oraz charakterystyce nieruchomości mogą być idealnym miejscem do budowy elektrowni fotowoltaicznych. Pierwsza na świecie elektrownia fotowoltaiczna została wybudowana na stadionie piłkarskim we Freiburgu, w Niemczech już w 1995 roku. Elektrownia fotowoltaiczna zajmuje powierzchnię 2200 m2 i ma moc 259 kWp, a roczny uzysk energetyczny to ok. 275000 kWh czystej energii, która jest zużywana na potrzeby stadionu. Ponadto każdego roku ok. 136 ton CO2 nie jest emitowane, dzięki stadionowej elektrowni fotowoltaicznej, z korzyścią dla mieszkańców Freiburga.

Największe obiekty sportowe z fotowoltaiką

Największa na świecie elektrownia stadionowa znajduje się na obiekcie sportów motorowych Indianapolis Motor Speedway w stanie Indiana, USA. Zainstalowana w 2014 r. elektrownia ma moc 9000 kWp i zbudowana jest z 39312 modułów fotowoltaicznych.

Indianapolis Motor Speedway. Źródło: SRE

Z kolei największa w Europie elektrownia słoneczna na obiekcie sportowym znajduje się w Assen (Holandia) na stadionie wyścigów samochodowych TT circuit Assen, moc zainstalowana to 5 600 kWp.

Który klub piłkarski postawił na energię ze słońca?

Powszechnie znanymi klubami piłkarskimi, które mają na dachach swoich stadionów elektrownie fotowoltaiczne są: Ajax Amsterdam oraz Borussia Dortmund. W 2014 r. na dachu stadionu Ajaxu Johan Cruijff Arena wybudowano elektrownie o mocy 1128 kWp, która zajmuje powierzchnię ok. 7000 mkw i produkuje bez emisyjnie ok. 930000 kWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 10% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną stadionu w Amsterdamie. Wyżej wymieniony wolumen jest ekwiwalentem zasilenia w energię elektryczną ok. 270 holenderskich gospodarstw domowych w ciągu roku. Rok 2011 był czasem inwestycji w fotowoltaikę przez włodarzy Borussi Dortmund. Elektrownia o mocy 924 kWp została wybudowana na dachu stadionu Signal Iduna Park w Dortmundzie, a jej roczny uzysk energetyczny to ok. 860000 kWh, co jest ekwiwalentem zapewnienia w energię elektryczną ok. 215 gospodarstw domowych.

Instalacja na stadionie Ajaxu Amsterdam. Źródło: karllusbec

Polskie stadiony zasilane fotowoltaiką

W Polsce na obiektach sportowych również można spotkać kilka elektrowni fotowoltaicznych, jedną z nich jest wybudowana w 2015 r. instalacja na zadaszeniu stadionu miejskiego w Legionowie. Na dachach nad trzema środkowymi sektorami powstała elektrownia o mocy 39 kWp, składająca się ze 154 modułów fotowoltaicznych posadowionych na dachu stadionu pokrytym blachą trapezową. Inwestycja we własne źródło wytwarzania energii elektrycznej to nie tylko perspektywiczna i bezpieczna inwestycja o stabilnej stopie zwrotu, to również realne działanie na rzecz ochrony środowiska i ograniczania emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych.

Instalacja w Legionowie. Źródło: KZB Legionowo
Zadaszenie na stadionie w Legionowie. Źródło KZB Legionowo

Czy polskie kluby sportowe z ekstraklasy pójdą śladami swoich zachodnich partnerów i zainwestują we własne elektrownie z korzyścią dla swoich kibiców i środowiska? Miejmy nadzieję, że te inwestycje są kwestią czasu.

Zdjęcie autora: Erwin Kita

Erwin Kita

Redaktor GLOBEnergia