Ukraina dobija do gigawata mocy w fotowoltaice

Około 206 MW nowych instalacji PV zostało podłączone do tamtejszej sieci elektroenergetycznej w ciągu pierwszej połowy 2018 roku. W ten sposób, fotowoltaika na terenie Ukrainy sięgnęła 948 MW.

Informacja ta została udostępniona niedawno przez tamtejszego ministra, Sergija Savchuka.

Wydawać by się mogło, że z powodów ekonomicznych Ukraina nie ma szansy na rozwój fotowoltaiki. Paradoksalnie, to właśnie finansowa strona przedsięwzięcia prezentuje się tu korzystnie. Ukraina to jeden z krajów, które utrzymują system dopłat do wytworzonej jednostki energii, tkz. taryf gwarantowanych. Gdy coraz więcej państw Unii Europejskiej przechodzi na model aukcji energetycznej, tamtejsza fotowoltaika ciągle działa w ten sam sposób.

Same taryfy na rozwój PV jeszcze kilka lat temu zadziwiały swoją wysokością. Mimo słabej gospodarki, były one jednymi z najwyższych w Europie. W 2009 roku fotowoltaika mogła liczyć na około 45 eurocentów za każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę (w zależności od wielkości instalacji i innych czynników).

W przeciągu następnych lat wszelkie dopłaty znacznie spadły. Ciekawie prezentuje to poniższa tabela.

Jak widać, to właśnie elektrownie PV zanotowały najwyższy spadek dotacji. O ile dopłaty do pozostałych systemów OZE utrzymały się na względnie tym samym poziomie, taryfy na naziemne elektrownie fotowoltaiczne zostały obniżone praktycznie trzykrotnie. Co ciekawe, spadek dopłat nie sięgnął instalacji o mocy ponad 100kW, montowanych na dachach. Dlaczego? Pewnie dlatego, że takich systemów nie ma wiele.

Obecne dopłaty do elektrowni fotowoltaicznych sięgają tam 0,1502 euro za kilowatogodzinę. W takiej postaci mają zostać utrzymane do końca 2019 roku. Jednocześnie powzięto decyzję, że do 2030 wszystkie te dopłaty będą ustalane w euro, by zapobiec problemom wynikającym z wahania ukraińskiej waluty.

Dodatkowo, udostępniono graf pokazujący dynamikę przyrostu mocy w OZE. Jak łatwo zauważyć, każdy kolejny rok wiąże się ze zwiększeniem tempa instalacji nowych urządzeń.

W samej fotowoltaice, moc przydomowych elektrowni słonecznych wyniosła łącznie 63 MW.

Źródła: pveurope.eu, pv-magazine.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia