WFOŚiGW we Wrocławiu informuje o inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w Legnicy. 

Jak poinformował dzisiaj WOŚiGW we Wrocławiu, na pięciu legnickich wieżowcach zamontowano 158 paneli fotowoltaicznych. Dzięki darmowej, słonecznej energii w budynkach są oświetlane m.in. klatki schodowe i windy. 
W centrum miasta w wieżowcach przy ul. Młynarskiej, zarządzanych przez Legnicką Spółdzielnię Mieszkaniową zamontowano panele o mocy ponad 42kW. Koszt całej inwestycji to około 350 tys. złotych. To środki z WFOŚiGW we Wrocławiu: bezzwrotna dotacja (około 40 proc. z tej kwoty), pozostała część to niskooprocentowana pożyczka. Uzyskane nadwyżki wyprodukowanego prądu będą sprzedawane do sieci. 
 
Jak wynika z założeń projektu, inwestycja ma się zwrócić po około 7 latach i po tym okresie lokatorzy LSM będą płacić niższe rachunki za energię elektryczną. 
Nowe inwestycje powstały w ramach ogólnopolskiego programu PROSUMENT. Ze środków z tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. 
Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrobiogazowni.
WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku.
 
Z tych pieniędzy oprócz Legnicy, skorzystają także spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nasze wsparcie do zaplanowanych w tych miastach inwestycji wyniesie ponad 1,4 mln złotych – mówi Aleksander Marek Skorupa, który przypomina również, że nabór trwa do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2018 r.
 
Jak czytamy na oficjalnej stronie WFOŚiGW we Wrocławiu, beneficjenci pozyskują niskooprocentowane pożyczki (tylko 1 proc. w skali roku) wraz z bezzwrotnymi dotacjami – łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacja dotycząca produkcji energii elektrycznej wynosi do 40 proc. kosztów kwalifikowanych natomiast dopłata do instalacji wytwarzających ciepło ze źródeł odnawialnych może wynieść do 20 proc. kosztów kwalifikowanych. Ta pomoc może zostać wykorzystana wyłącznie do sfinansowania kosztów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, takich jak: projekt instalacji, dokumentacja potrzebna do uzyskania pozwoleń, koncesji; zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji. Warto pamiętać, że beneficjent jest zobowiązany do zainstalowania liczników mierzących dane o wielkości produkcji ciepła lub energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii. 
 
Źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu