Wrocławskie MPK w jednej z hal uruchomiło właśnie instalację do czerpania energii elektrycznej ze światła słonecznego.

Instalacja fotowoltaiczna na zajezdni MPK we Wrocławiu, źródło: MPK Wrocław

Na dachu jednego z nowszych budynków zajezdni zainstalowano 135 modułów fotowoltaicznych. W tym budynku na co dzień obsługiwane są autobusy, które skończyły kursowanie. Jest tam też nowoczesna automatyczna myjnia.

Hala zużywa rocznie 101 tys. kWh. Instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana tak, by pokryć połowę tego zapotrzebowania. To pozwoli zaoszczędzić w skali roku około 30 tysięcy złotych.

Instalacja fotowoltaiczna na zajezdni MPK we Wrocławiu, źródło: MPK Wrocław

Oprócz inwestycji, instalacja spełnia również rolę edukacyjną. Na hali został zainstalowany również wyświetlacz, który odlicza zaoszczędzone pieniądze i pokazuje, ile dwutlenku węgla i pyłów nie trafiło do atmosfery dzięki elektrowni na dachu hali.

Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder.

Cała inwestycja kosztowała ponad 200 tys. złotych i w założeniach inwestora zwróci się w ciągu 8 lat. W kolejnych latach spółka planuje uruchomić podobne instalacje na dachach innych swoich obiektów, nie tylko w zajezdni autobusowej.

Do innych proekologicznych działań wrocławskiego MPK należą:

  • wymienienie w tym roku 60 najstarszych autobusów na nowsze i bardziej ekologiczne,
  • spełniające najsurowsze normy spalania EURO6
  • inwestycje w tabor zeroemisyjny,
  • budowa nenergooszczędnej i przyjaznej dla środowiska myjni dla tramwajów,
  • przygotowania do zakupu autobusów elektrycznych oraz budowy kompletnej infrastruktury do ich ładowania – w tym celu przewoźnik stara się o pieniądze z Krajowego Plan Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027.

Źródło: MPK Wrocław

Zdjęcie główne: Instalacja fotowoltaiczna na zajezdni MPK we Wrocławiu, źródło: MPK Wrocław

Redakcja GLOBEnergia