Fotowoltaika nadzieją Ukrainy na bezpieczeństwo energetyczne

Sytuacja w Ukrainie jest bardzo trudna, a przerwy w dostawach energii w regionach objętych wojną są częste i znacząco utrudniają życie zwykłym ludziom, jak i torpedują część ukraińskich działań obronnych. Taka sytuacja generuje potrzebę wdrażania rozwiązań energetycznych o małej skali, mogących produkować energię elektryczną lokalnie. Takim rozwiązaniem są np. elektrownie fotowoltaiczne.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Pomoc z USA

W Ukrainie powstają nowe farmy fotowoltaiczne o małej mocy, aby kraj mógł uniknąć przerw w dostawach prądu. Pomaga to firmom utrzymać się na rynku w tragicznych warunkach gospodarczych, które są spowodowane trwającą od lutego rosyjską inwazją. 

W rozwoju fotowoltaiki w czasie kryzysu Ukraina nie jest pozostawiona sama sobie, a otwarcie wspiera ją Elon Musk. W Borodziance w obwodzie kijowskim została niedawno zainstalowana farma fotowoltaiczna Tesla Powerwall o mocy 13,9 kW. Wcześniej do tego samego miasta (i do sąsiedniego Irpienia) Musk wysłał magazyny energii elektrycznej.  Ukraiński minister ds. transformacji cyfrowej, Michaił Fiodorow, powiedział, że na najbardziej dotkniętych przez Rosjan terytoriach występują znaczne problemy z elektrycznością. Zauważył też, że stacje Tesla Powerwall zapewniają awaryjne dostawy energii elektrycznej. 

Trudny czas dla fotowoltaiki

Systemy energii słonecznej są wdrażane głównie po to, aby chronić infrastrukturę krytyczną, taką jak szpitale, przed awariami związanymi z brakiem prądu” - powiedziała Olga Sukhopara, dyrektor ds. rozwoju Ukraińskiego Stowarzyszenia Energii Odnawialnej. Dodała również, że po wyzwoleniu północnej Ukrainy wiele linii energetycznych zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych w wyniku działań wojennych. Fotowoltaika również jest narażona na zniszczenia, tak jak to było 28 maja koło Charkowa. Rosyjski atak rakietowy uderzył w naziemną elektrownię słoneczną o mocy 3,9 MW w mieście Merefa. Łącznie zostało uszkodzonych 416 modułów fotowoltaicznych i 4 falowniki łańcuchowe. Stanislav Ignatiev, dyrektor generalny firmy będącej właścicielem obiektu, powiedział, że udało się uratować panele o łącznej 1,8 MW mocy, które nadal zapewniają energię elektryczną i przesyłają ją do sieci.

Elektrownia fotowoltaiczna w Merfea, źródło: Solar Generation

Zahamowany rozwój

W związku z rozwojem fotowoltaiki, Sukhopara zauważyła, że instalacje PV stały się w Ukrainie w ostatnich kilku latach bardzo popularnym  sposobem na oszczędności w rachunkach za prąd. W Ukrainie w dalszym ciągu funkcjonują również systemy wsparcia -  taryfy dla gospodarstw domowych są uregulowane przez państwo, a biznes płaci cenę rynkową za energię, która jest obecnie średnio trzy razy wyższa niż dla gospodarstw domowych. Z tego powodu firmy coraz częściej zaczynają instalować systemy fotowoltaiczne na własne potrzeby, aby obniżać wysokie koszty energii i zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne - elektryczność po stałej cenie na wiele lat do przodu. 

Obecnie koncentracja ukraińskiego przemysłu fotowoltaicznego skupia się głównie na przetrwaniu na rynku, a nie na dalszym rozwoju. Nadrzędnym celem jest uniknięcie bankructwa z powodu ciągłych ograniczeń i niższych opłat gwarantowanych. Trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących swobodnego dostępu do rynku energii elektrycznej dla producentów instalacji opartych o odnawialne źródła energii. 

Mamy także nadzieję, że w najbliższej przyszłości zaczniemy eksportować zieloną energię do Unii Europejskiej” - powiedziała Sukhopara.

Źródło: pv-magazine.com