Fotowoltaika najczęściej wybieranym OZE na świecie

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Fotowoltaika dobija do 98 GW

Światowa fotowoltaika doświadczyła w 2017 roku przełomu. Z udostępnionego niedawno raportu United Nations wynika, że inwestycje w tym sektorze praktycznie zdublowały wydatki poczynione na elektrownie na paliwa kopalne.

W ubiegłym roku na świecie zainstalowano ponad 98 gigawatów fotowoltaiki. Przyrost mocy wyprzedził inne sektory energetyki - wiatraki, elektrownie atomowe czy na paliwa kopalne zostały daleko w tyle. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy.

Dynamikę zmian widać na powyższym wykresie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnawialne źródła energii ciągle zwiększają swój udział w światowym miksie energetycznym. Jeszcze w 2007 roku odpowiadały one tylko za 7,5% ogółu zainstalowanej mocy oraz za 5,2% generacji prądu elektrycznego. W ciągu zaledwie dekady wartości te zwiększyły się ponad dwukrotnie.

Ostatniego roku na świecie dołączono do sieci ponad 157 gigawatów odnawialnych źródeł energii. Dla porównania, przyrost mocy w energetyce bazującej na paliwie kopalnym dobił jedynie do 70 GW.

Jak łatwo się domyślić, zmiany w dużym stopniu napędzają Chińczycy, którzy odpowiadają za ponad połowę zainstalowanej mocy - łącznie 53 GW nowych elektrowni "na słońce" zostało postawionych w Państwie Środka.

Duży przyrost mocy zaobserwowano też w Australii. Mieszkańcy tego kontynentu montują najwięcej mikroinstalacji w przeliczeniu na jednego obywatela na świecie. Ostatecznie, rok 2017 przyniósł tam 6 GW nowej fotowoltaiki za cenę 8,5 miliarda dolarów.

Skalą inwestycji może zaskoczyć też Meksyk. Wygląda na to, że poprzedni rok przyniósł tam nagłe obudzenie się sektora, w którym inwestycje w tym czasie wzrosły aż o 810%. W ten sposób wydano 6 miliardów dolarów.

W Europie najbardziej dynamicznym wzrostem mocy instalacji fotowoltaicznych może pochwalić się Szwecja. W ciągu ubiegłego roku zwiększyła skalę inwestycji o 127% w porównaniu do 2016, wydając na ten cel 3,7 miliarda dolarów.

Poza tym, inwestycje w odnawialne źródła energii zostały obniżone w wielu krajach Europy. Są wśród nich zarówno Niemcy - spadek inwestycji w OZE o 35% względem 2016 - jak i Wielka Brytania, gdzie nakłady na ten cel zostały zredukowano aż o 65%. Słabo wypadły też Stany Zjednoczone, które notują 6% spadek.

Źródło: United Nations

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia