Fotowoltaika najpopularniejszym OZE na świecie

Panele fotowoltaiczne
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Panele fotowoltaiczne

Podziel się

Rok 2017 - dla OZE dobry, choć nie rekordowy

Właśnie został udostępniony raport Bloomberg New Energy Finance, dotyczący wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Całkowite wydatki na OZE wyniosły w 2017 r. 334 miliardy dolarów.

W 2017 roku inwestycje w słoneczną branżę pochłonęły 161 miliardów dolarów. W stosunku do 2016, to wzrost o około 3%. Wynika z niego, że sama fotowoltaika odpowiada za niemal połowę inwestycji w sektorze.

Tym, co ciągle napędza rynek, jest spadek cen jednostki energii. Jest on szczególnie zauważalny w trakcie budowy farm fotowoltaicznych, które stają się coraz bardziej konkurencyjne cenowo względem konwencjonalnej energetyki. Według BNEF, średni koszt ich tworzenia (w przeliczeniu na megawat mocy) spadł o 25%.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że wyniki te są mocno zniekształcone przez chiński rynek. Odpowiada on za ponad połowę pieniędzy zainwestowanych w sektor, a wiele projektów jest wspierane przez rządowe dotacje. Ich rola jest tak duża, że praktycznie nie powstają instalacje dużej mocy poza strefami, w których można liczyć na dopłaty. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w sektorze mikroinstalacji, który choć niedotowany, przyciąga zarówno osoby prywatne jak i firmy, które chcą za pomocą zielonej energii zaspokoić swoje własne zapotrzebowanie.

Łącznie Chiny zainstalowały 20 GW mocy w samym 2017.

Kolejni najwięksi na świecie inwestorzy OZE w 2017 to:

  1. USA - 57 mld dolarów, 1% więcej niż w 2016
  2. Indie - 11 mld dolarów, 20% mniej niż w 2016
  3. Brazylia - 6,2 mld dolarów, 10% więcej niż w 2016
  4. Francja - 5 mld dolarów, 15% więcej niż w 2016
  5. Szwecja - 4 mld dolarów, 10% więcej niż w 2016
  6. Holandia - 3,5 mld dolarów, 30% więcej niż w 2016

Zaraz po fotowoltaice ustawiła się energetyka wiatrowa z wartością inwestycji rzędu ponad 107 miliardów dolarów. To mniej niż w 2016 o 12%. Jednocześnie coraz większą uwagę przykuwają "energy-smart technologies", czyli technologie związane z energooszczędnością i inteligentnymi systemami energetycznymi. Wśród nich znajdują się inwestycje związane z elekromobilnością, przemysłem magazynowania energii, budowania inteligentnych sieci energetycznych czy instalacji energetycznych o wysokiej efektywności. BNEF oszacowało inwestycje w tej branży na nieco poniżej 49 mld dolarów, co daje wynik 7% wyższy niż w 2016.

Źródło: Bloomberg New Energy Finance

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia