Fotowoltaika obniży koszty tłoczenia paliw poprzez rurociągi w Polsce

Energetyka słoneczna wzbudza zainteresowanie wśród podmiotów związanych z sektorem paliwowo-gazowym. Wśród nich jest PERN, czyli zarządca sieci rurociągów naftowych i produktowych w Polsce. Spółka chce obniżyć koszty energii elektrycznej związane z tłoczeniem surowca i paliw poprzez rurociągi. Przysłuży się temu fotowoltaika.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się utrzymywało w najbliższej przyszłości z uwagi na jej kluczową rolę w przemyśle petrochemicznym. Półprodukty pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej spotykamy prawie na każdym kroku - kosmetykach i lekach, barwnikach, nawozach czy tworzywach sztucznych. W Polsce za krajową i regionalną logistykę surowcowo-paliwową odpowiada spółka PERN. Podmiot zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych. Posiada około 4,1 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2,2 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych rocznie.

PERN liczy na redukcję kosztów dzięki fotowoltaice 

Obecnie długość zarządzanych rurociągów surowcowych wynosi 1845 km. PERN chce wykorzystać energia ze słońca do obniżenia kosztów tłoczeń. Jak czytamy w komunikacie, podmiot chce na większą skalę produkować własną energię elektryczną, aby obniżyć koszty energii elektrycznej związane z tłoczeniem surowca i paliw poprzez rurociągi. W perspektywie do 2024 roku PERN zainwestuje 130 mln zł w farmy fotowoltaiczne, które będą zlokalizowane na terenach baz.

Docelowo zamierzamy produkować 10 proc. energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do tłoczeń surowca i paliw właśnie z fotowoltaiki, co obniży nasz bilans śladu węglowego o 6 proc. - poinformował Igor Wasilewski, prezes PERN.

PERN modernizuje bazy, by umożliwić klientom realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli osiągnięcia 14 proc. udziału energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 roku. Dzięki tym inwestycjom, pojemności na biokomponenty w PERN zwiększą się o dwie trzecie.

Ponadto, w 2022 roku PERN przeznaczy blisko 40 mln zł w inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ekologiczne i ochronę środowiska. Firma zmodernizuje instalacje odzysku par benzyn w czterech bazach zmniejszając istotnie emisje węglowodorów do atmosfery, a w czterech kolejnych unowocześni oczyszczalnie ścieków.

Polskie spółki paliwowe inwestują w fotowoltaikę

PERN to nie jedyna spółka paliwowa w Polsce, która angażuje środki w inwestycje w energetykę słoneczną. Na łamach GLOBEnergia.pl opisywaliśmy, że panele fotowoltaiczne zaczęły się pojawiać także na stacjach paliw sieci Orlen. Koncern poinformował naszą redakcję, że w sieci z logo ORLEN funkcjonuje 11 stacji paliw, które są zasilane energią z PV o łącznej mocy ok 190,28 kW.

Ponadto warto dodać, że według ostatnich doniesień portali branżowych PKN Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej do 1,25 MW wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą na terenie Terminala Paliw w Sokółce. Spółka ogłosiła zapytanie ofertowe na realizację inwestycji w formule zabudowy "pod klucz.

Ponadto, w połowie maja 2020 roku wystartował projekt AVIA Solar rozwijany przez spółkę UNIMOT Energia i Gaz. Miesiąc później - w połowie czerwca oferta instalacji fotowoltaicznej trafiła do sieci stacji paliw AVIA.

Źródło: PERN, własne

Zobacz również