Moduły fotowoltaiczne po 35 latach – jak pracują?

Fotowoltaika produkowana przez większość firm jest chroniona 20 lub 25-letnią gwarancją. W tym czasie sprawność konwersji modułu nie może spaść poniżej 80% wartości początkowej. Wiele osób zastanawia się, co się stanie po tym okresie.

Dwadzieścia lat to granica dosyć umowna i na pewno nie będzie tak, że po tym okresie panele w jakiś sposób „wyłączą się” i zaprzestaną pracy. Z powodu zużycia efektywność ich pracy spadnie. Jak bardzo? Na to pytanie trudno odpowiedzieć – bardzo mało jest instalacji, które zdążyły już przepracować 20 lat.

Nieco światła na ten temat może rzucić raport, który opisuje stan niemieckiej instalacji fotowoltaicznej, której właścicielem jest uniwersytet w Odynburgu. Zbudowana z 336 modułów konstrukcja jest jedną z najstarszych przedsięwzięć fotowoltaicznych w Europie.

Powyższa tabela przedstawia, jak zmieniały się parametry modułów AEG-Telefunken TSG MQ 36/0, które zostały wykorzystane do jej zbudowania. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, jak niskie okazują się spadki mocy na przestrzeni tak długiego czasu. W 1976 roku moc pojedynczego modułu wynosiła 10,3W. Po upływie 35 lat, spadła ona tylko o 0,4 W – czyli zaledwie o 4%.

Pozostałe parametry też utrzymały się na wysokim poziomie. Napięcie obwodu otwartego – spadek o 0,7 wolta (około 3%). Prąd zwarcia – spadek również na poziomie rzędu 3%.

W trakcie 35 lat, moc całkowita instalacji spadła z 3,461 kW do 3,326 kW.

Według naukowców, sam materiał półprzewodnikowy zawarty w ogniwie fotowoltaicznym jest ekstremalnie odporny na starzenie i praktycznie nie zmienia swoich charakterystyk prądowo-napięciowych pod wpływem czasu. Tym, co powoduje spadek efektywności ogniw fotowoltaicznych, jest zużycie pozostałych elementów panelu, których zadaniem jest odgrodzenie cienkiej warstwy fotowoltaicznej od zmiennych warunków atmosferycznych środowiska zewnętrznego. Pokrycie szklane pod wpływem warunków atmosferycznych staje się mniej przepuszczalne dla światła. Kolejnym problemem jest zużycie kabli, które są podatne na korozję.

Prof. Dr. Jürgen Parisi twierdzi, że wynik badań okazał się dla nich dużym zaskoczeniem. Okazuje się, że fotowoltaika może być znacznie wytrzymalsza, niż początkowo mogło się wydawać.

Źródło:  University of Oldenburg

 

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia