Life Tag pomoże badać zwyczaje ptaków

Oprócz budowy modułów, fotowoltaika posiada szereg zastosowań, które umożliwiają jej wykorzystania do tworzenia inteligentnych rozwiązań technologicznych. Co jakiś czas pojawiają się informacje o gadżetach, które bazują na pochłanianiu światła. Wśród nich znalazły się już solarne ubrania, szyby i okna, samoładująca się elektronika czy urządzenia do pozyskiwania wody. Wydawałoby się, że wszystkie ciekawe rozwiązania zostały już wyczerpane. Tymczasem na ciekawy pomysł wykorzystania fotowoltaiki wpadli naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku.

Stworzyli oni fotowoltaiczne znaczniki. Implementowane zwierzętom, pozwalają śledzić trasy ich wędrówek, co przyczynia się do lepszego poznania ich zwyczajów, a przez to dokładniejsze zbadanie danego gatunku.

Urządzenie jest dedykowane ptakom i tutaj zadziwia swoją funkcjonalnością. Popularne systemy śledzące miały dwie wady. Po pierwsze, pozwalały analizować położenie „zaobrączkowanego” osobnika jedynie przez krótki okres czasu, w którym działała bateria. Po drugie, nie mogły być implementowane najmniejszym gatunkom ptaków, które były zbyt słabe by poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem.

Znalezione obrazy dla zapytania bird

Life Tag ma ważyć mniej niż gram i zapewniać informacje o wędrówce ptaków przez cały okres ich życia. Niestety, na obecną chwilę technologia boryka się z szeregiem problemów. Jednym z nich jest zbyt mała moc do podtrzymania ciągłego przesyłu sygnału do satelity. Urządzenie o tak małej masie potrzebuje dodatkowego nadajnika, z którym będzie się kontaktować. Niestety, musi on być umieszczony nie dalej niż 2km od badanych ptaków.

Problem rozwiązano bardzo pomysłowo, łącząc starą i nową technologię. Nadajniki przesyłające sygnał do satelity zostaną umieszczone na większych ptakach, które poradzą sobie z obciążeniem rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu gram. Life Tag otrzymają tylko najmniejsze gatunki. Następnie większe osobniki będą pełniły funkcję „nadajnika”, który pomoże przesłać sygnał dalej. W ten sposób za każdym razem, gdy oznaczone Life Tagiem zwierzęta pojawią się w otoczeniu większych ptaków, ornitolodzy dostaną o tym wiadomość. Z jednej strony, nie jest to pełna informacja. Z drugiej – to znacznie więcej niż to, co jest możliwe obecnie.

Źródło: Science Daily