Stary i niefunkcjonalny budynek zastąpi Innowacyjny Dworzec Systemowy – estetyczny i przystosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. Obecny budynek dworca ma 30 lat. Ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi będą otwarta poczekalnia znajdująca się pod zadaszeniem od strony peronów oraz wieża zegarowa.

Fotowoltaika i pompy ciepła na dworcu PKP

Inwestycja jest realizowana w ramach autorskiego projektu PKP S.A. Zakłada ona budowę parterowych efektywnych energetycznie budynków. Zastosowane zostaną rozwiązania ekologiczne, takie jak użycie paneli fotowoltaicznych, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Innowacyjne Dworce Systemowe najczęściej zastępują duże niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymaganiom i generują wysokie rachunki za energię. IDS-y powstają także na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2020 rok.

dworzec pkp

Wizualizacja nowego dworca w Bielsku Podlaskim. Źródło: PKP

Budynek dostosowany do potrzeb pasażerów

Nowy jednokondygnacyjny budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. W jego obrębie zostaną wyznaczone trasy wolne od przeszkód dla osób niewidomych i słabo widzących, przy których zostaną umieszczone tablice informacyjne z oznakowaniem wykorzystującym alfabet Braille’a. Wszystkie posadzki zostaną wykonane z elementów niewymagających spoiwa. W przejściach nie będą instalowane progi, a tam, gdzie ich umieszczenie będzie koniecznie, nie będą one wyższe niż 20 milimetrów.

W przeszkolonej ogrzewanej poczekalni zostanie umieszczony nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej o rozkładzie jazdy pociągów. W toaletach, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zostaną zamontowane również przewijaki. Budynek będzie wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła, klimatyzację i system monitoringu. Ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi będą otwarta poczekalnia znajdująca się pod zadaszeniem od strony peronów oraz wieża zegarowa.

Przebudowa dworca PKP w Bielsku Podlaskim zostanie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji wynosi 10,9 mln zł. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma Pożarski Budownictwo.

Źródło: pkp

Redakcja GLOBEnergia