Fotowoltaika w firmie – ile kosztuje instalacja PV o mocy 50 kW?

50 kW to graniczna wartość mocy dla mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jest to również moc instalacji, na którą często decydują się firmy o bardzo dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, które chcą obniżyć nieco swoje rachunki za energię, ale bez zbędnych formalności. Ile kosztuje instalacja o mocy 50 kW dla firmy?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Fotowoltaika w firmie to temat coraz częściej brany na tapetę w dobie podwyżek cen prądu. Firmy odczuwają je jeszcze bardziej niż gospodarstwa domowe, ze względu na wysoką stawkę opłaty mocowej, która od 2022 roku wynosi 0,1026 zł/kWh. Dla porównania w 2021 roku opłata mocowa dla przedsiębiorców wynosiła 0,0762 zł/kWh. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę bardziej energochłonne procesy, które odbywają się w firmach.

Wybór fotowoltaiki w firmie jest korzystny z tego powodu, że jeśli przedsiębiorstwo pracuje w ciągu dnia, to zużywa energię akurat wtedy, gdy jest ona produkowana. W związku z tym instalacje firmowe cechuje dużo większa autokonsumpcja niż w gospodarstwach domowych. W efekcie produkowana i zużywana zielona energia naprawdę jest darmowa.  Dodatkowo, przy mikroinstalacji fotowoltaicznej nie trzeba starać się o warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, koncesję, itp. Jednym słowem - nie ma zbędnych formalności. Wystarczy zgłoszenie. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW w firmie? Zapytaliśmy firmę wykonawczą.

Ile to kosztuje? - Instalacja fotowoltaiczna o mocy  50 kW

Zapytaliśmy o wycenę na blasze trapezowej, która jest jednym z częściej stosowanych pokryć dachowych w przedsiębiorstwach. Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 49,8 kWp opartą o moduły typu HCC mocy 415 Wp i dwa falowniki o mocy 25 kW. Firma wykonawcza dobrała dwa falowniki, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy instalacji z powodu rozłożenia produkcji na dwa urządzenia. Gdyby jedno z nich uległo awarii i wymagało serwisowania, przedsiębiorstwo wciąż mogłoby korzystać z drugiego, które nadal by pracowało.

UWAGA: Przedstawiona analiza nie jest ofertą, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowej oferty uzyskanej od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

W skład instalacji wchodzi:

  • 120 modułów Phono Solar PS415M4-22 W/H czarna rama HCC typu HCC o mocy 415 Wp
  • 2 Falowniki Hypontech HPT-25k o mocy 25 kW
  • ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
  • zabezpieczenie strony AC i DC
  • okablowanie strony AC i DC
  • montaż, pomiary, dokumentacja
  • transport, dostawa

Koszt: 159 000 zł netto

Cena jednostkowa netto dla tej instalacji wynosi 3 193 zł/kW.

Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. W związku z tym, średnia roczna produkcja energii z tej instalacji wyniosłaby około 50 000 kWh. Zgodnie z wyliczeniami firmy wykonawczej, inwestor przy takiej instalacji PV może dzięki fotowoltaice zaoszczędzić na samej opłacie mocowej około 3500 zł rocznie. 

Zobacz również