Popularność fotowoltaiki w Polsce wzrasta z roku na rok. Nic dziwnego, że banki starają się dostosować swoją ofertę do rosnącego popytu. Fotowoltaika w naszym kraju rozwinęła się bez wsparcia sektora bankowego. Nie było tak, że banki zaczęły promować produkty bankowe i tłumaczyć ludziom, że warto inwestować w fotowoltaikę, bo oznacza niższe rachunki za prąd. Sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. Dopiero kiedy banki zobaczyły rozwijającą się fotowoltaikę stwierdziły, że opłaca się rozwijać produkty bankowe dla osób zainteresowanych instalacją PV.

Warto też przypomnieć o ważnej rzeczy. Fotowoltaika, jako przedmiot leasingu, jest zaliczana do tzw. grupy niepreferowanej. Właśnie dlatego, firmy leasingowe podchodzą do tematu jej finansowania z dużą dozą ostrożności.

Leasing na PV od Pekao

Jak podaje Pekao, mimo że pożyczki na cele ekologiczne stają się coraz popularniejsze, innych środków finansowania zielonej transformacji jest w tej chwili wciąż za mało. Dzięki instalacji fotowoltaicznej, przedsiębiorstwo na wiele lat pozostaje niezależne energetycznie, a rosnące ceny prądu nie mają większego wpływu na jego wyniki. Teraz do oferty Banku Pekao dołącza leasing na fotowoltaikę. W ramach oferty Pekao Leasing, każdy przedsiębiorca może sfinansować założenie mikroinstalacji, czyli instalacji o mocy do 50 kWp.

Jak mówi Maciej Kijo, Członek Zarządu Pekao Leasing, w dobie postępujących zmian klimatu niezwykle ważny jest rozwój energetyki opartej na przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródłach energii. W Polsce szczególnie rozwojowy jest rynek fotowoltaiczny. Oferta Pekao Leasing jest kolejnym naszym krokiem w stronę ekologicznych rozwiązań w naszym kraju, tym razem skierowanym w stronę przedsiębiorców. Dzięki nowej ofercie, finansowanie takiego przedsięwzięcia nigdy nie było tak proste i tanie.

Leasing na PV od Santander

Warto przypomnieć, że również w tym miesiącu do oferty Santander także dołączył nowy produkt: leasing na fotowoltaikę. Oferta ma wspomóc finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych. Zakłada udział własny klienta już od 10 proc. wartości instalacji przy okresie finansowania sięgającym od 12 do nawet 72 miesięcy. Przedmiotem finansowania mogą być objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10kW do 50 kW o łącznej wartości od 15 do 300 tys. zł netto.

Leasing na PV – przyszłość?

Najpopularniejszą formą leasingu jest leasing samochodowy. Zwróćmy tu jednak uwagę na błędne koło – samochód po 3 latach jest wart 50% wartości pierwotnej, a fotowoltaika po trzech latach będzie działać dalej i będzie na siebie zarabiać.

W ciągu miesiąca do ofert dwóch banków dołączyła fotowoltaika. Być może oznacza to koniec obaw i coraz większe zainteresowanie sektora bankowego, w świetle rozwijającego się rynku.

Redakcja GLOBEnergia