Popularność fotowoltaiki w Polsce wzrasta z roku na rok. Nic dziwnego, że banki starają się dostosować swoją ofertę do rosnącego popytu.

Fotowoltaika w Polsce rozwinęła się bez wsparcia sektora bankowego. Nie było tak, że banki zaczęły promować produkty bankowe i tłumaczyć ludziom, że warto inwestować w fotowoltaikę, bo oznacza niższe rachunki za prąd. Sytuacja wyglądała zupełnie odwrotnie. Dopiero kiedy banki zobaczyły rozwijającą się fotowoltaikę stwierdziły, że opłaca się rozwijać produkty bankowe dla osób zainteresowanych instalacją PV.

W lutym 2020 roku do oferty Santander dołączył właśnie taki produkt: leasing na fotowoltaikę. Oferta, która ma wspomóc finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW i wartości nieprzekraczającej 300 tys. zł netto.

Oferta jest skierowana do przedsiębiorców zainteresowanych nieco większymi instalacjami niż średnia na rynku, jednak wciąż mikroinstalacjami. Dla porównania, średnia wielkość mikroinstalacji przyłączonej w 2019 roku wynosiła 6,5 kWp.

O ofercie

Od lutego 2020 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą czy rolniczą mogą otrzymać od Santander atrakcyjne finansowanie, możliwe zarówno w formie pożyczki jak
i leasingu, niezależnie od miejsca montażu instalacji. Oferta zakłada udział własny klienta już od 10 proc. wartości instalacji przy okresie finansowania sięgającym od 12 do nawet 72 miesięcy. Przedmiotem finansowania mogą być objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy
od 10kW do 50 kW o łącznej wartości od 15 do 300 tys. zł netto.

Jak podkreślał Daniel Mrozek, dyrektor departamentu partnerstwa strategicznego i marketingu w Santander Leasing, spółka jest przekonana co do tego, że rynek fotowoltaiczny będzie istotnym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej.

Liczba mikroinstalacji w Polsce

Mikroinstalacja PV to instalacja do 50 kW. W 2019 roku przyłączono do sieci ponad 104 tysiące mikroinstalacji PV o łącznej mocy przekraczającej 680 MWp, czyli prawie 4 razy więcej niż w 2018 roku. Wartość skumulowana mikroinstalacji PV przyłączonych do sieci w 2019 roku przekroczyła 1 GWp.

Źródło: Santander

Redakcja GLOBEnergia