Fotowoltaika w liczbach

W 2010 roku na świecie zostało zainstalowanych 16 GW nowych mocy PV. Skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych przekroczyła w skali globu już 40 GW, co jest wielkością większą niż moc polskiego systemu energetycznego. Dynamika rozwoju rynku energetyki słonecznej w ostatnim roku była dla wielu zaskoczeniem.
Mimo ogólnoeuropejskiego kryzysu w wielu gałęziach przemysłu, produkcja i montaż ogniw PV z roku na rok dynamicznie rośnie opierając się spowolnieniu gospodarczemu i ograniczaniu dofinansowania.
Wiele branż mogłoby pozazdrościć fotowoltaice dynamiki rozwoju. Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnia prędkość wzrostu tego rynku wyniosła 55%, a w latach 2008 i 2010 przekroczyła 100%. Głównym motorem rozwoju systemów słonecznych w dalszym ciągu pozostaje Europa, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano 13 z 16 GW, czyli 81% łącznej mocy. W pierwszej dziesiątce krajów najintensywniej inwestujących w produkcję energii elektrycznej ze słońca jest 7 krajów europejskich. Niekwestionowanym światowym liderem pozostają Niemcy, które stanowią obecnie 43% rynku. Kraj ten od dawna dzierży palmę pierwszeństwa w rozwoju słonecznych instalacji zarówno grzewczych, jak i fotowoltaicznych. Dużym zaskoczeniem jest za to bardzo wysoka trzecia pozycja Czech, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano 1,3 GW instalacji PV.


Dzięki wysokiemu poziomowi wsparcia, jakie rząd Czech udzielił fotowoltaice w postaci gwarancji zakupu energii elektrycznej w cenie ok. 1,8 zł/kWh, kraj ten w przeciągu kilku lat stał się jednym z liderów rynku energetyki słonecznej. Dynamika rozwoju słonecznych instalacji zaskoczyła czeskich decydentów i od dłuższego czasu toczy się w tym kraju dyskusja o konieczności przyhamowania rozwoju fotowoltaiki w Czechach. Branża bardzo obawia się scenariusza hiszpańskiego, który jest przykładem wybitnie niezrównoważonego rozwoju energetyki odnawialnej. Zbyt wysoko ustalone wsparcie dla fotowoltaiki sprawiło, że w latach 2007–2008 w Hiszpanii odnotowano wzrost instalowanych mocy PV rzędu 350%, następnie wymuszone kryzysem radykalne ograniczenie dofinansowania dla energetyki słonecznej zaskutkowało spadkiem zainstalowanych mocy z 2605 MW w 2008 roku do zaledwie 69 MW w 2009 roku. Zawirowania wokół systemu wsparcia wprowadziły na długo wielką niepewność na hiszpańskim rynku instalacji fotowoltaicznych.
Koszty instalacji fotowoltaicznej

Bogdan Szymański
Redakcja GLOB Energia
Redakcja GLOB Energia
Czytaj całość