Fotowoltaika w obiegu zamkniętym – europejskie konsorcjum w prestiżową nagrodą
![](https://globenergia.pl/wp-content/uploads/2024/10/Fotowoltaika-w-obiegu-zamknietym-–-europejskie-konsorcjum-w-prestizowa-nagroda.png)
Inicjatywa Photorama, której celem jest wprowadzenie zrównoważonego i opłacalnego systemu recyklingu paneli fotowoltaicznych, otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2024. Projekt jest wspólną inicjatywą 12 europejskich firm, które chcą opracować technologię i cały proces przemysłowy odzyskiwania cennych surowców z paneli fotowoltaicznych.
![](https://globenergia.pl/wp-content/uploads/2024/10/Fotowoltaika-w-obiegu-zamknietym-–-europejskie-konsorcjum-w-prestizowa-nagroda.png)
Podziel się
Recykling paneli fotowoltaicznych na szeroką skalę
Photorama otrzymała nagrodę w kategorii Innowacja. Jest to wyróżnienie dla wybitnych projektów finansowanych ze środków UE, w ramach których opracowano innowacyjne rozwiązania przyczyniające się do ekologicznej transformacji unijnej energetyki. Pośród wielu wyzwań związanych z coraz większym udziałem OZE w europejskim miksie energetycznym znajduje się kwestia zużytych paneli fotowoltaicznych. Wraz z biegiem lat zacznie się ich pojawiać coraz więcej, a dopuszczenie do powolnego rozkładu tych urządzeń gdzieś na wysypiskach śmieci nie wchodzi w grę – panele zawierają substancje i materiały, które po wejściu do ekosystemu mogą szkodzić żywym organizmom.
Problem ten chcą rozwiązać specjaliści z Photoramy, którzy opracowali koncepcję wprowadzenie paneli fotowoltaicznych do obiegu całkowicie zamkniętego, tak aby wszystkie lub znaczną większość surowców wchodzących w skład modułów można było wyizolować i ponownie użyć. Projekt trwa od 2021 roku i w tym czasie udało się już opracować wiele technik, a nawet skonstruować urządzenia, które będą brały udział w całym procesie recyklingu.
- Nasz projekt koncentruje się na budowaniu zrównoważonej przyszłości poprzez promowanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym i ustanowienie stabilnego rynku surowców wtórnych w Europie – czytamy w komunikacie prasowym Photoramy. – Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasze wysiłki zmierzające do stworzenia obiegu zamkniętego w dziedzinie rozwiązań PV zostały docenione zarówno przez ekspertów, jak i opinię publiczną.
Technologia już jest, pilotażowa linia ruszy do końca roku
Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, ich kolejnym krokiem jest stworzenie w pełni operacyjnej pilotażowej linii przemysłowej, która będzie służyć rozkładaniu paneli fotowoltaicznych na części pierwsze. Niektóre maszyny mające wchodzić w jej skład już są gotowe. Urządzenia służące do mechanicznej i optycznej delaminacji modułów są pilotażowo instalowane w zakładach LuxChemTech w Tangermünde (Niemcy).
- Prawidłowa obróbka wstępna jest niezwykle ważna dla następnych etapów pracy. Zastosowane przez nas innowacyjne podejście pozwala na to, by po procesie recyklingu uzyskać najwyższą możliwą czystość poszczególnych materiałów użytych do wytworzenia modułu. Jest to możliwe dzięki swego rodzaju kontrolowanemu demontażowi. Oznacza to, że potrafimy w łatwy sposób uzyskać bardzo czyste szkło zarówno z pojedynczej warstwy szklanej, jak i z przedniej i tylnej warstwy w przypadku podwójnych szklanych modułów – mówi dr Wolfram Palitzsch z zakładów chemicznych LuxChemTech.
Jak przyznają osoby związane z projektem, jednym z wyzwań jest kwestia użytych chemikaliów. Niestety są one niezbędne w procesie recyklingu, jednak Photorama chce korzystać tylko z takich substancji, które w zerowym lub niewielkim stopniu wpłyną na środowisko. Planowana pilotażowa linia ma objąć wszystkie etapy mające przystosować wycofane z eksploatacji panele do dalszego użytkowania. Cały proces obejmuje demontaż komponentów zewnętrznych, inteligentną separację paneli oraz odzysk cennych metali (krzemu, srebra, indu czy galu). Aktualny plan zakłada uruchomienie pilotażowej linii do końca bieżącego roku.
Źródła: cordis.europa.eu, photorama-project.eu