Fotowoltaika w Polsce bije już rekordy produkcji


Za nami kilka słonecznych dni, które przełożyły się na generację energii w fotowoltaice w Polsce. Widać rezultat dużego przyrostu mocy zainstalowanej, w szczególności w mikroinstalacjach. 14 marca szczyt generacji sięgnął 4480 MWh.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Fotowoltaika jest obecnie największym źródłem OZE w Polsce i nie ma już co do tego wątpliwości. Obecnie jej moc zainstalowana przekroczyła poziom 8,1 GW - wynika z najnowszych danych Agencji Rynku Energii za styczeń 2022 roku. Oznacza to wzrost o 97 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 roku. Wiosenna pogoda w marcu wpłynęła na pierwsze szczyty generacyjne w tym sektorze

Kolejny rekord produkcji

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w godzinach 12-13, instalacje fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 4480 MWh energii. Szczegółowe dane dotyczące generacji w tym dniu przedstawia poniższa tabela.

Źródło: PSE

Z kolei poniższy wykres wskazuje, że w szczycie dnia fotowoltaika była odpowiedzialna za 20 proc. produkcji energii elektrycznej. 

Źródlo: Instrat.pl

Prosumenci w Polsce

Za duży przyrost mocy w fotowoltaice odpowiada segment energetyki prosumenckiej. Ma na to wpływ taniejąca technologia, programy dotacyjne (np. Mój Prąd) oraz system opustów. W ciągu ostatnich miesięcy odnotowano znaczne przyspieszenie inwestycji w nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, co ma związek z likwidacją systemu opustów na rzecz systemu sprzedażowego. Net-billing będzie wprowadzany etapami począwszy od 1 kwietnia 2022 roku.

Według danych ARE na koniec stycznia 2022 roku, w Polsce było 866 945 prosumentów OZE, natomiast łączna moc zainstalowana mikroinstalacji wyniosła 6123 MW. Można śmiało więc powiedzieć, że obecnie liczba prosumentów prawdopodobnie przekroczyła poziom 900 tys. i jeszcze w tym półroczu może sięgnąć 1 mln. 

Źródło: PSE, Instrat, własne

Zobacz również