Chociaż Roztoczański Park Narodowy to kraina wspaniałych krajobrazów, unikatowej architektury, kulturowego bogactwa i nieskażonej przyrody, znalazło się tam miejsce na instalację fotowoltaiczną, która nie zaburza naturalnego charakteru jego obszaru.

Fot. Firma Euroterm
Roztoczański Park Narodowy znany jest z hodowli dzikich koni leśnych, tzw. koników polskich. Obszar parku jest gęsto zalesiony, poprzecinany dolinami rzecznymi Wieprza i Świerszcza. Konieczność ochrony unikalnej przyrody nie przeszkodziła jednak w realizacji na jego obszarze instalacji fotowoltaicznej.
Instalację fotowoltaiczną zrealizowano w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego – Osada Florianka.
Dzięki rozpoczęciu hodowli konika, odnowiono zabytkowe obiekty budowlane, ratując je przed zniszczeniem. Na potrzeby hodowli rezerwatowej i stajennej wykorzystane jest ok. 35 ha użytków rolnych (łąki, pastwiska, gleby orne), które w zupełności zabezpieczają zapotrzebowanie na karmę. Instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana została na południowej stronie dachu budynku Roztoczańskiego Parku Narodowego Osada Florianka. Jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Energia produkowana jest przez moduły fotowoltaiczne Vitovolt P255JB firmy Viessmann, czyli moduły z krzemu krystalicznego o sprawności do 15,7%. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna, na obciążenia od śniegu (5 400 Pa) i parcie oraz ssanie wiatru (2 400 Pa), dzięki odpornej na korozję aluminiowej ramie. Certyfikaty wg IREC 61215 i IEC 61730, które posiadają moduły, zapewniają standard międzynarodowy, a 10-letnia gwarancja produktowa od producenta oraz gwarancja, że po 25 latach moc nie spadnie poniżej 80% mocy znamionowej, umożliwiają długą i bezawaryjną pracę.

Czytaj cały artykuł w GLOBEnergia 3/2015


Instalacja składa się ze 156 modułów, każdy o mocy 255 Wp. Aby moc dostarczyć wyprodukowaną energię o odpowiednich parametrach do sieci elektroenergetycznej, zastosowano 3 falowniki firmy SMA Sunny Tripower 12000TL o łącznej mocy 36 kW. W lipcu 2014 roku uzyskano warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej. Według dokumentów, sieć dystrybucyjna nie wymagała rozbudowy.
Warto nadmienić, że instalacja w Osadzie Florianka jest częścią projektu „Odnawialne źródła energii wraz z termomodernizacją i uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej w trzynastu obiektach Roztoczańskiego Parku Narodowego”.
W ramach projektu zaplanowano i wykonano 4 instalacje fotowoltaiczne na czterech budynkach należących do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Inwestycja w części była finansowana ze środków własnych RPN – 10%, natomiast 90% wartości inwestycji było dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Instalację wykonała firma Euroterm Spółka Jawna z Zamościa, Źródło: Viessmann Polska, SMA
Opracowanie: Anna Będkowska GLOBEnergia