Fotowoltaika i czerwona porzeczka

BayWa, niemiecki deweloper w sektorze energetyki słonecznej, postanowił połączyć rozwiązania z obszaru fotowoltaiki z sadownictwem. W 2020 r. wybudował instalację o mocy 1,2 MW, składającą się z 4,5 tys. paneli fotowoltaicznych, na polu uprawnym z posadzonymi sadzonkami czerwonej porzeczki. Fotowoltaika produkuje nie tylko energię elektryczną, ale i sadzonki roślin przed intensywnym słońcem i wysoką temperaturą. Instalacja jest zlokalizowana na terenach uprawnych sadownika Rini Kustersa w Wadenoijen w Holandii.

Jest to projekt pilotażowy, ale ma na celu pokazać korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki w sadach i na polach uprawnych. Instalacja poprzez generowanie dużej powierzchni zacienienia może zastąpić tunele foliowe (powszechnie znane jako foliaki), stosowane w sadownictwie. Instalacja chroni rośliny przede wszystkim przed ekstremalnymi temperaturami, które dziś nie są już rzadkością. Potwierdził to także Rini Kusters, który wskazał, iż nadmiar czynników pogodowych szkodzi uprawianym roślinom. Co więcej, fotowoltaika chroni nie tylko przez palącym słońcem, ale i intensywnymi opadami deszczu, które niszczą uprawy. Runi Kusters zaobserwował, że nawet w bardzo deszczowe dni rośliny nie stykały się z dużym poziomem wilgotności. A ta jest szkodliwa także, przez wzgląd na rozwój pleśni i grzybów. – W najgorętszy dzień zeszłego roku pod panelami słonecznymi było o 10 stopni Celsjusza chłodniej. W najbardziej mokry dzień rośliny pozostawały suche. To rozwiązanie, w które naprawdę wierzę – wskazał sadownik

Kolejne projekty

Nie jest to jedyny projekt pilotażowy dewelopera. W 2022 r. planuje zainstalować łącznie 35 MW w Europie w ramach projektów łączących fotowoltaikę w sadach i ogrodach.

Pierwszym pilotażowym projektem Baywa był system fotowoltaiczny (2,67 MW) chroniący maliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi w Babberich, również w Holandii. Park słoneczny AgriPV który został zbudowany we współpracy z holenderską spółką GroenLeven, składa się z 10 250 modułów słonecznych zainstalowanych na 3,2-hektarowym polu malinowym. Moduły wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zaopatrzyć około 1250 gospodarstw domowych w “zieloną” energię elektryczną, podczas gdy pod nimi rosną maliny, dzięki czemu ziemia jest podwójnie użytkowana. Na potrzeby projektu BayWa r.e. opracował innowacyjny półprzezroczysty typ modułu słonecznego, który przepuszcza wystarczającą ilość światła dla upraw malin, jednocześnie chroniąc je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, w tym gradem, ulewnym deszczem i słońcem.

– Stworzyliśmy jedno z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań „owocowo-woltaicznych w Europie w 2020 r. dzięki naszej malinowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,67 MWp w Babberich – powiedział Stephan Schindele, menedżer produktu ds. Agro-PV w BayWa.

Projekt został rozszerzony o kilka innych przedsięwzięć, między innymi we współpracy z Rini Kustersem. Sam system będzie rozbudowany. Deweloper testuje obecnie także połączenie instalacji z uprawą jabłka i gruszki w Europie. Obecnie w Europie realizuje w sumie 5 projektów testujących wpływ fotowoltaiki na rośliny.

Źródło: Baywa/PV Magazine

Redakcja GLOBEnergia