Fotowoltaika z magazynem energii – ile kosztuje? Ile dotacji można otrzymać?

Czwarta edycja programu Mój Prąd ma wspierać zwiększenie autokonsumpcji, a więc oprócz fotowoltaiki będzie dotowała również inwestycje w magazyny energii. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? Ile będzie można na nią otrzymać dofinansowania? Pod lupę bierzemy instalację fotowoltaiczne o mocy 8 kW z falownikiem hybrydowym i magazynem energii o pojemności odpowiednio 5 kWh, 7,5 kWh i 10 kWh.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Magazyny energii w programie Mój Prąd

15 kwietnia rusza kolejna, czwarta edycja programu Mój Prąd, w której maksymalna dotacja na system prosumencki to 20 500 zł, a z dofinansowania będą mogli skorzystać tylko prosumenci rozliczający się w nowym systemie net-billingu. Wysokość dotacji zależy od stopnia rozbudowania systemu o urządzenia zwiększające zużycie energii w budynku i od tego, czy już wcześniej instalacja w budynku została dofinansowana czy też nie. Dla nowych prosumentów wchodzących w system net-bilingu do samej instalacji fotowoltaicznej przewidziano dofinansowanie w wysokości maksymalnie 4 000 zł i nie więcej niż 50% wartości inwestycji. Jeśli instalacja będzie zawierała dodatkowe komponenty, to na instalację fotowoltaiczną będzie można otrzymać 5 tys. zł. Do tego do 5 000 zł na magazyn ciepła lub do 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej. Dodatkowe 3 000 zł można otrzymać przy zainstalowaniu systemów zarządzania energią, ale tylko pod warunkiem zakupu magazynu energii elektrycznej bądź ciepła.

Zasady finansowania instalacji PV w ramach programu Mój Prąd 4,0

Na instalację fotowoltaiczną z falownikiem z funkcją zarządzania energią i magazynem energii elektrycznej będzie można więc otrzymać aż 15,5 tys. zł - nie więcej niż 50% wartości inwestycji. O ile obniży to koszty inwestycji? Sprawdzamy!

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii - aktualne ceny

Poprosiliśmy firmę wykonawczą o wycenę instalacji o mocy 8 kW na dachówce, która jest jednym z najczęściej wykorzystywanych pokryć dachowych w domach jednorodzinnych w naszym kraju. Firma wykonawcza przygotowała dla nas wycenę instalacji o mocy 8 kWp opartą o moduły typu shingled o mocy 400 Wp z czarną ramą  i falownik hybrydowy o mocy 8 kW, którego dodatkową zaletą jest możliwość współpracy z systemami magazynowania energii. Jest to wbudowana możliwość w tym falowniku, a nie dodatkowa opcja, którą trzeba dokupić. Wybrany falownik jest w stanie zapewnić częściowe zasilanie rezerwowe, a więc w przypadku awarii sieci, wybrany obwód będzie zasilany energią elektryczną płynącą bezpośrednio z instalacji fotowoltaicznej lub z magazynu energii. Co więcej, w systemie zastosowano rozdzielnicę, która w wypadku awarii falownika, pozwoli na zasilanie tego obwodu również energią z sieci. Co ciekawe, wybrany falownik pozwala na ładowanie magazynu energii również energią z sieci, co może być przydatne dla osób korzystających z taryfy G12, kiedy w trakcie kilku pochmurnych dni z rzędu, będą chciały naładować akumulator tańszą energią w nocy. Ile może kosztować taka instalacja? Jak zmieni się cena w zależności od wielkości magazynu energii? 

UWAGA: Przedstawione analizy nie są ofertami, a jedynie materiałem redakcyjnym przygotowanym na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firmy wykonawczej. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak np. długość trasy kablowej.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW z magazynem energii 5 kWh

W skład instalacji wchodzi:

 • 20 modułów Eco Delta 400 Wp typu shingled z czarną ramą
 • Falownik hybrydowy GoodWe GW8K - ET 3F 
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC 
 • Montaż, pomiary, dokumentacja 
 • Transport, dostawa
 • Magazyn energii BYD HVS 5.1kW, którego użyteczna pojemność wynosi 5,12 kWh

Całkowity koszt: 64 800 zł brutto

Koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp z magazynem energii o pojemności 5 kWh. Źródło: GLOBEnergia

Koszt magazynu energii uwzględnionego w cenie wraz z montażem to około 17 300 zł. W związku z tym, na taki system inwestor mógłby otrzymać pełną kwotę dotacji - 15,5 tys zł.

Tym samym, koszt inwestycji zmniejszyłby się do 49 300 zł - o około 24%, pod warunkiem, że na fakturze zostaną wymienione funkcje zarządzania energią, na które pozwala system. Koszt jednostkowy w przeliczeniu na 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej bez dotacji wynosi więc  8 100 zł brutto/kW bez dotacji, i 6 162,5 zł brutto/kW z dotacją.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW z magazynem energii ok. 7,5 kWh

W wycenie instalacji z magazynem energii o pojemności około 7,5 kWh uwzględniono te same założenia co w poprzedniej wycenie. Jedyną zmianą jest większy akumulator.

 • 20 modułów Eco Delta 400 Wp typu shingled z czarną ramą
 • Falownik hybrydowy GoodWe GW8K - ET 3F 
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC 
 • Montaż, pomiary, dokumentacja 
 • Transport, dostawa
 • Magazyn energii BYD HVS 7.7kW, którego użyteczna pojemność wynosi 7,68 kWh

Całkowity koszt: 71 500 zł brutto

Koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp z magazynem energii o pojemności 7,5 kWh. Źródło: GLOBEnergia

Koszt magazynu energii uwzględnionego w cenie wraz z montażem to około 24 100 zł. W związku z tym, na taki system inwestor również mógłby otrzymać pełną kwotę dotacji - 15,5 tys zł. Tym samym, koszt inwestycji zmniejszyłby się do 56 000 zł - o około 22%, pod warunkiem, że na fakturze zostaną wymienione funkcje zarządzania energią, na które pozwala system. Koszt jednostkowy w przeliczeniu na 1 kW instalacji fotowoltaicznej bez dotacji wynosi 8 937,5 zł brutto/kW , a z dotacją 7 000 zł brutto/kW.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW z magazynem energii 10 kWh

Podobnie jak poprzednio, w wycenie instalacji z magazynem energii o pojemności około 10 kWh uwzględniono te same założenia. Jedyną zmianą jest większy akumulator.

 • 20 modułów Eco Delta 400 Wp typu shingled z czarną ramą
 • Falownik hybrydowy GoodWe GW8K - ET 3F 
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC 
 • Montaż, pomiary, dokumentacja 
 • Transport, dostawa
 • Magazyn energii  BYD HVS 10.2kW, którego użyteczna pojemność wynosi 10,24 kWh.

Całkowity koszt: 78 300 zł brutto

Koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kWp z magazynem energii o pojemności 10 kWh. Źródło: GLOBEnergia

Koszt magazynu energii uwzględnionego w cenie wraz z montażem to około 30 900 zł. W związku z tym, na taki system inwestor również mógłby otrzymać pełną kwotę dotacji - 15,5 tys zł.

Tym samym, koszt inwestycji zmniejszyłby się do 62 800 zł - o około 20%, pod warunkiem, że na fakturze zostaną wymienione funkcje zarządzania energią, na które pozwala system. Koszt jednostkowy w przeliczeniu na 1 kW instalacji fotowoltaicznej bez dotacji wynosi 9 787,5 zł brutto/kW, a z dotacją 7 850 zł brutto/kW.

Koszt magazynów energii

Z podanych wycen możemy wywnioskować, że przy magazynie energii o pojemności 5 kWh musimy liczyć się z kosztami na poziomie 17 300 zł brutto z uwzględnieniem montażu, przy magazynie energii o pojemności 7 kWh - 24 100 zł brutto, a 10 kWh - 30 900 zł brutto.

Ulga termomodernizacyjna obniży koszty?

Czynnikiem, który pomógłby obniżyć koszty inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną z magazynem energii jest ulga termomodernizacyjna. Aktualnie magazyny energii ani akumulatory nie znajdują się jednak w wykazie urządzeń kwalifikowanych do tej ulgi podatkowej. Czy w takim razie magazyny energii będą mogły być uwzględniane w rozliczeniu podatkowym? Czekamy na odpowiedź Ministerstwa Finansów.

Zobacz również