Fotowoltaika ze środków własnych czy może leasing?

Zdjęcie autora: Robert Jarkiewicz

Robert Jarkiewicz

Broker
PV

Każdy dom czy firma to potencjalny producent energii pochodzącej ze słońca. Dlaczego? Bo osiągamy niezależność energetyczną i realnie wpływamy na obniżenie wydatków za energię, dbając równocześnie o ekologię.

Jak sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej?

To zależy od zasobności naszego portfela. Dla domowych mikroinstalacji prywatny konsument ma dofinansowanie w postaci programu „Mój Prąd” oraz odpis po stronie ulgi termomodernizacyjnej. Jeśli moc instalacji zostanie prawidłowo dobrana, to jej realny koszt może sięgnąć połowy jej wartości. Wygląda na to, że nie ma na co czekać. Tym bardziej, że wsparcie finansowe znajdziemy również po stronie wielu Banków, które oferują produkty kredytowe, dedykowane specjalnie dla odnawialnych źródeł energii

Firma? Zakup PV za gotówkę nie ma ekonomicznego uzasadnienia!

Masz firmę i chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Zakup takiego systemu za gotówkę nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Proponuję rozważyć realizację inwestycji w formie leasingu operacyjnego i to nie tylko z powodu przyspieszonej amortyzacji. Finansując elektrownię w ten właśnie sposób, nie blokujemy środków finansowych firmy. Rozwiązaniem jest również pożyczka leasingowa, która może być korzystna dla firm czy gospodarstw rolnych, które mogą liczyć na dofinansowanie ze środków lokalnych lub wojewódzkich, na przykład w specjalnych strefach ekonomicznych.

Leasing operacyjny PV – jak to widzą przedsiębiorcy?

Leasingi to moja codzienność. Spotykam się z przedsiębiorcami, którzy finansują w leasingu operacyjnym instalacje fotowoltaiczne o mocy od 10 kWp do 50 kWp. Łączy ich jedna wspólna kwestia – wysokie rachunki za energię, a co za tym idzie – chęć zabezpieczenia się – przynajmniej w części – przed podwyżkami energii oraz optymalizacja podatkowa.

Skoro przedsiębiorcy kupują w leasingu operacyjnym środki trwałe w postaci samochodów – to nic nie stoi na przeszkodzie, by kupowali w ten sposób instalacje fotowoltaiczne. Od strony optymalizacji podatkowej nie ma żadnej różnicy, może z paroma wyjątkami: instalacja fotowoltaiczna nie wymaga chociażby Auto Casco czy tankowania paliwa.
Widzę dzisiaj olbrzymie zainteresowanie leasingiem operacyjnym na fotowoltaikę ze strony przedsiębiorców.

Cieszy mnie to, bo pamiętam, jak wyglądała sytuacja jeszcze niespełna 3 lata temu. Dzisiaj, dzięki biznesowi, który bezbłędnie wyprzedza trendy konsumenckie, zapewniamy sobie niezależną energetycznie przyszłość. Potrafimy to robić i robimy, mimo że zapasy paliw kopalnych są jeszcze spore.

Dowiedz się więcej!

Przeanalizuj przykład optymalizacji podatkowej! Cały artykuł przeczytaj TUTAJ

Zobacz również