W połowie maja wystartował projekt AVIA Solar rozwijany przez spółkę UNIMOT Energia i Gaz. Miesiąc później – w połowie czerwca oferta instalacji fotowoltaicznej trafiła do sieci stacji paliw AVIA. Oferta obejmuje doradztwo energetyczne, montaż instalacji, usługi magazynowania energii i dostawy prądu z sieci.

Źródło: unimot.pl

Przyszedł czas na kolejny krok. W ciągu 9 miesięcy firma planuje uruchomić własną linię produkującą panele fotowoltaiczne, które będą sprzedawane pod marką AVIA Solar. Linia produkcyjna zostanie zlokalizowana w Sędziszowie Małopolskim, w fabryce PZL Sędziszów S.A..

O fabryce

PZL Sędziszów S.A. to fabryka z 80-letnim doświadczeniem z województwa podkarpackiego, produkująca specjalistyczny sprzęt dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego. Spółka prowadzi również centrum badawczo rozwojowe. Centrum skupia się obecnie na OZE oraz rozwija produkcję baterii litowo – jonowych oraz magazynów energii.

Uruchomienie linii produkcyjnej w istniejącej fabryce oznacza niższe koszty! Jak powiedział Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A., umiejscowienie produkcji na terenie już istniejącej fabryki w Sędziszowie Małopolskim pozwoli obniżyć CAPEX inwestycji, który na pierwszym etapie nie przekroczy 500.000 EURO.

Linia produkcyjna

Według Adama Sikorskiego, własna linia produkcyjna zwiększy bezpieczeństwo dostaw paneli dla spółki. Co więcej, rozpoczęcie produkcji własnych paneli przyczyni się do rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce.

Na początek, moc planowanej linii produkcyjnej przewidywana jest na około 15MW, a docelowo wyniesie 150 MW. Jak podaje Unimot, dostawcą linii produkującej panele fotowoltaiczne będzie firma niemiecka, która zajmie się także jej uruchomieniem na terenie zakładu w Sędziszowie Małopolskim oraz zapewni niezbędne szkolenia pracowników, certyfikację oraz wsparcie w budowie łańcucha dostaw surowców do produkcji.

Źródło: Unimot

Redakcja GLOBEnergia