Minister Energetyki we Francji powiedziała, że w najbliższych dniach spotka się z kierownictwem Tesli, aby omówić propozycję zagospodarowania elektrowni jądrowej Fessenheim. 

 

Francuska Minister Ekologii i Energetyki chce, aby Tesla rozpoczęła produkcję samochodów w starym obiekcie jądrowym w północno-wschodniej Francji, celem jego ponownego wykorzystania. Na odprawie, która odbyła się we wtorek  Ségolène Royal powiedziała, że wspomniała już pomysł dyrektorowi generalnemu Tesli, Elonowi Muskowi oraz, że spotka się z kierownictwem Tesli w ciągu 10 dni. 
 
Elektrownia jądrowa Fessenheim, położona w rejonie Alzacji, w pobliżu granicy niemieckiej, to najstarszy obiekt jądrowy Francji. Zakład rozpoczyna wyłączanie już w tym roku. Urzędnicy twierdzą, że plan musi zmierzyć się z reakcją lokalnych grup pracowniczych, pośród których występują obawy o utratę miejsc pracy. 
 
„Głównym problemem będzie przekształcenie miejsca pod budowę.” – powiedziała Minister Royal podczas odprawy. „Musimy dać nadzieję tej społeczności. Moim pomysłem jest sprowadzenie tu fabryki Tesli.”
 
Musk powiedział, że chce zbudować fabrykę Tesli w Europie i wspomniał Alzację na wydarzeniu w Paryżu w tym roku, choć podkreślił, że były to tylko „czcze spekulacje” i „nie przepowiednia”. 
 
Francja jest największym rynkiem samochodów elektrycznych w Europie, po części dzięki polityce rządu, która oferuje bonusy w wysokości do 10 tysięcy Euro za zakup samochodu elektrycznego. Minister Royal wcześniej zasugerowała, że elektrownia Fessenheim może zostać wykorzystana do produkcji samochodów elektrycznych w marcu. 
 
Na wtorkowej odprawie Minister Royal powiedziała, że Musk zaczął zastanawiać się nad tym czy budować fabrykę we Francji czy w Niemczech. „Powiedziałam mu: <<Mam dla Was miejsce – Fessenheim>>” powiedziała Minister i dodała: „Musk nie powiedział nie.”
 
Źródło: theverge.com