System wsparcia dla OZE we Francji opiera się na systemie aukcyjnym.

Rząd francuski ogłosił właśnie wyniki aukcji i porównuje tą ostatnią aukcję do poprzedniej.
W tej aukcji przeszło 212 projektów słonecznych. Dzięki temu około 1 miliard euro zostanie zainwestowane w ten sektor i ma to dać impuls do rozwoju francuskiego sektora przemysłowego.

O ilości zwycięskich projektów poinformowało Francuskie Ministerstwo Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii (MEDDE). Wszystkie 212 zwycięskie projekty zawierały się w przedziale mocy od 0,4 MW do 12 MW i będą one objęte system feed-in-tariff. Średnia wysokość taryfy, uzależniona od wysokości oferowanych kwot przez uczestników aukcji spadła w porównaniu do poprzedniego francuskiego przetargu.

Średnia taryfa dla dużych, dachowych instalacji słonecznych to 129 €/MWh (US $140), czyli o 18% mniej niż w podczas ostatniej aukcji (€158/MWh) Średnia cena dla instalacji naziemnych wynosiła €124, czyli o 15% mniej w stosunku do ostatniej aukcji (€146/MWh).

Całkowita „pojemność” aukcji dla projektów powyżej 250 kW została zwiększona z 400 MW do 800MW. Podsumowując aukcję rząd stwierdził, że ceny w przypadku energetyki słonecznej spadają w podobnym stopniu do cen w energetyce wiatrowej. Została również zwiększona wydajność projektów. Ministerstwo przekazało też, że 50% modułów fotowoltaicznych wykorzystywanych w nowych zakładach będzie produkowane we Francji. Mówi się również, że ten 1 mld €, który zostanie zainwestowany w systemy fotowoltaiczne to impuls dla francuskiego sektora przemysłowego, a parki będą produkować 1.1TWh z energii elektrycznej rocznie, co daje ok. 15% wzrostu produkcji energii słonecznej.

Źródło: pv-tech.org