Aktualności Aktualności

Francja przeznaczy 700 milionów na fotowoltaikę

Obowiązki wytwórców OZE
Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
Obowiązki wytwórców OZE

Podziel się

Setki miliardów na fotowoltaikę od francuskiego rządu

W ostatnim czasie we Francji trwa ostry zwrot ku odnawialnym źródłom energii. Choć ten kraj jest ciągle w ogromnej ilości zasilany przez prąd generowany w elektrowniach jądrowych, po katastrofie w Fukushimie rozpoczął się proces ich wygaszania. Decyzje o pozbyciu się jednostek produkujących prąd w oparciu o reakcje jądrowe były podejmowane przez rządy w całej Europie - m.in. w Niemczech. Nawet znany ze swojego jądrowego dorobku EDF inwestuje duże sumy pieniędzy w odnawialne źródła energii - między innymi w fotowoltaikę. Ich moc ma sięgnąć w przyszłości ponad 30 GW w samej Europie, stanowiąc 20% całkowitego miksu.

Z drugiej strony, wiele krajów cechuje się lepszymi warunkami do wykorzystania fotowoltaiki niż środkowa Europa. Zaliczają się do nich między innymi państwa położone w pobliżu Zwrotnika Raka czy Koziorożca. Najczęściej nie są one w stanie inwestować dużych sum pieniędzy w rozwój odnawialnej energetyki. Właśnie takie państwa mają być celem nowej polityki klimatycznej Macrona.

Odnawialne Źródła Energii

Solar Energy Alliance to organizacja zrzeszająca 121 krajów, w których występuje ponadprzeciętnie wysokie promieniowanie słoneczne. Podczas konferencji International Solar Alliance w Dew Delhi, Macron obiecał przeznaczyć 700 milionów euro na pomoc krajom rozwijającym się. Zostaną one obdarowane pożyczkami, przeznaczonymi na inwestycje w fotowoltaikę. Program jest jedynie rozszerzeniem wcześniejszego systemu, który został zatwierdzony jeszcze w 2015. Wcześniejsza kwota - 300 milionów euro - została rozszerzona ponad dwukrotnie. Łatwo zauważyć, jak duży priorytet dla tamtejszego rządu ma wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

W praktyce oznacza to, że do 2022 roku Francja wyłoży kolejny miliard euro na inwestycje w sektorze OZE. W ten sposób realnie przyczyni się ona do transformacji energetycznej na świecie.

To świetna decyzja ze strony prezydenta Francji. Duże dotacje na fotowoltaikę dla krajów rozwijających się pozwolą mocno ograniczyć wykorzystanie surowców kopalnych. Jednocześnie wysokie promieniowanie słoneczne daje nadzieje, że udzielone kredyty zostaną spłacone. Podczas wypowiedzi w New Delhi Macron skrytykował prezydenta USA, Donalda Trumpa, za wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Źródło: scroll.in

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia