Brazylia celuje w fotowoltaikę

Początkowo Brazylia czerpała moc głównie z elektrownii wodnych. Gigantyczny system dopływów Amazonki tworzył bardzo dobre warunki do rozwoju tej technologii. Niestety,                w ostatnich latach długotrwałe okresy suszy spowodowały poważne problemy z zaopatrzeniem w energię. Rynek szybko wypełniła fotowoltaika.

Obecnie w Brazylii trwa okres wzmożonego wzrostu inwestycji w fotowoltaikę. O ile jeszcze  w 2011 roku kraj ten posiadał jedynie 5 MWp zainstalowanej mocy, pięć lat później wartość ta zwiększyła się dwudziestokrotnie. Brazylijski klimat stwarza świetne warunki do rozwoju solarnej technologii. Promieniowanie słoneczne niemal dubluje tam swoją mocą europejskie,      a nawet najmniej „słoneczne” miasta tego kraju są znacznie bardziej przyjazne fotowoltaice niż europejskie metropolie.

Fronius liderem w dystrybucji falowników

Wygląda na to, że branża szybko się rozwinie. Eksperci sądzą, że wzrost w 2017 przekroczy 300% względem poprzedniego roku. Wśród firm, które świetnie radzą sobie na nowym rynku uplasował się Fronius. Ich filia znajdująca się w São Paulo początkowo zajmowała się spawalnictwem i technologią ładowania akumulatorów. Sytuacja zmieniła się w 2013 roku, kiedy utworzono jednostkę biznesową Solar Energy. Znany wytwórca falowników w krótkim czasie zdominował rynek, zgarniając dla siebie ponad 50% udziału. Sukces przypisywany jest przede wszystkim różnorodności produktów i renomie marki. Fronius dostarcza rozwiązania technologiczne zarówno dla małych, często jedynie kilkukilowatowych elektrowni, jak i dla dużych farm czy projektów biznesowych. Jednocześnie zauważono, że przy wyborze dostawcy technologii, lokalni instalatorzy kierują przede wszystkim niezawodnością, natomiast Fronius jest w tej materii wysoko ceniony.

Jak powiedział Martin Schwarzlmüller, Area Sales Manager, Solar Energy, Fronius International GmbH:

Bardzo szybko stało się dla nas jasne, że od początku moglibyśmy wspierać nowe rynki, jak ten w Brazylii. Jest to całkowicie zgodne z duchem naszej wizji 24 godzin słońca — świata, w którym 100 procent zapotrzebowania na energię pokrywają odnawialne źródła. Najważniejsza jest dla nas obecność na miejscu. Nasz zespół w Brazylii może pomóc w każdej kwestii, począwszy od planowania instalacji, przez montaż, aż po usługi gwarancyjne. Niedawno zainwestowaliśmy w nowoczesny system do testowania falowników.

źródło : Fronius.com

Redakcja GLOBEnergia