Fuzja ORLEN i LOTOS dobiegła końca. ORLEN przejmie teraz PGNiG – uzgodniono plan połączenia

Grupa ORLEN sfinalizowała połączenie z Grupą LOTOS. Dzięki temu ORLEN ma umocnić swoją wiodącą rolę w branży paliwowo-energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej PKN ORLEN i PGNiG podpisały plan połączenia. Finalizacja procesu przeniesienia majątku PGNiG do PKN ORLEN ma umożliwić budowę silnego koncernu multienergetycznego, opartego na aktywach trzech spółek.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Bezpośrednim efektem fuzji PKN ORLEN i Grupy LOTOS będzie zwiększenie nakładów na inwestycje. Fuzja ma także przyczynić się do przyspieszenia w realizacji najbardziej dochodowych projektów, a także zwiększyć niezależność energetyczną Polski i zapewnić stabilne dostawy paliw dla wszystkich klientów.

Połączony ORLEN, LOTOS i PGNiG to szybsza transformacja energetyczna

Koncern ORLEN, po połączeniu z Grupą LOTOS, a docelowo także z PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego. Spółka multienergetyczna będzie opierać swoje inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. ORLEN zapowiada inwestycje w zieloną energetykę, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne. W planach ORLENU jest także mała energetyka jądrową i biomateriały. Według władz koncernu, nowa Grupa ORLEN może istotnie przyczynić się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.

Inwestycje nowej Grupy ORLEN

W wyniku połączenia firm wzrośnie skala nakładów inwestycyjnych. Tylko w 2021 r. Grupa ORLEN przeznaczyła na inwestycje rekordowe 9,9 mld zł. W 2022 r. będzie to już 15,2 mld zł - najwięcej w historii firmy. Jak zaznacza spółka, połączenie spółek to także wyższe wpływy do budżetu państwa. ORLEN w 2021 r. wpłacił do budżetu z tytułu różnych opłat i podatków prawie 35,5 mld zł.

Połączenie z PGNiG

Proces połączenia ORLENU z PGNiG ma zbudować odporność całego koncernu multienergetycznego na wstrząsy rynkowe. Przejęcie PGNiG ma także umocnić niezależność od dostawców surowców.

“Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki” - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W podobnym tonie o fuzji wypowiada się również Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG. Jej zdaniem budowa dużego silnego koncernu multienergetycznego to jeden z najważniejszych projektów biznesowych, który da impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. 

Łącząc nasze doświadczenia i kapitał, znacznie poszerzymy ofertę dla naszych klientów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. - dodaje Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Zdaniem Prezes PGNiG, spółki jako koncern zyskają także zupełnie nową pozycję negocjacyjną – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią.

Źródło: ORLEN, PGNiG

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia