Gazociąg Polska – Litwa rozpoczyna pracę! Kolejny krok w stronę niezależności energetycznej

Celem połączenia Polska – Litwa (GIPL) jest zintegrowanie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy. Inwestycja umożliwi zróżnicowanie kierunków dostaw gazu do krajów bałtyckich. Zgodnie z planami, gazociąg GIPL przyczyni się do eliminacji regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku i pozwoli na zintegrowanie krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej. O uruchomieniu gazociągu poinformowała na Twitterze Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Jakie korzyści płyną z uruchomienia z tej inwestycji?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Do Polski płynie gaz z Litwy

Minister Klimatu i Środowiska - Anna Moskwa poinformowała, że od niedzieli 1 maja do Polski płynie już gaz z Litwy. Błękitne paliwo trafia do Polski za pośrednictwem uruchomionego gazociągu GIPL. Minister Klimatu poinformowała również, że 5 maja 2022 roku dojdzie do otwarcia kolejnej infrastruktury umożliwiającej większy przesył tym gazociągiem.

Gazociąg GILP

GILP ma długość ponad ponad 500 km. Połączenie to, które ma osiągnąć pełną przepustowość w październiku 2022 roku, pozwoli na współpracę systemów przesyłowych Polski i Litwy. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową równą 2,5 mld metrów sześciennych rocznie w kierunku Litwy i 2 mld metrów sześciennych rocznie w kierunku Polski.

Znaczenie połączenia Polski i Litwy

Przesył błękitnego paliwa poprzez gazociąg GIPL zwiększy bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski i Litwy. Polska za sprawą gazociągu uzyska dostęp do terminalu LNG w Kłajpedzie. Oznacza to, że z litewskiego terminala LNG będą mogły być realizowane również zamówienia dla Polski. W obecnej sytuacji geopolitycznej szlak gazowy przez Kłajpedę będzie służyć do zwiększenia fizycznych dostaw spoza Rosji. Dzięki uruchomieniu tego połączenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie mogło również dostarczać LNG z Litwy do Ukrainy.

Źródło: PAP, GAZ-SYSTEM.

Zobacz również