Sezon grzewczy ruszył na dobre, a wraz z nim powraca problem smogu.

Pomimo podejmowanych przez ostatni rok inicjatyw, wciąż wiele osób pali w przydomowych piecach słabej jakości opałem lub śmieciami. Władze Gdańska i Sopotu wraz z Grupą GPEC i EDF Polska chcą zwrócić uwagę mieszkańców na problem i pokazać, co może zrobić każdy z nas, żeby zadbać o czyste powietrze w swoim mieście.

Niska emisja

Głównym powodem dużego stężenia szkodliwych pyłów i gazów w polskim powietrzu są m.in indywidualne piece – odpowiadają one za ponad 90 proc. szkodliwych emisji. Bronią w walce ze smogiem są  nowoczesne rozwiązania. Tam, gdzie jest to możliwe, warto wprowadzić ogrzewanie domu ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej, która dociera coraz dalej i jest dostępna dla coraz większej liczby mieszkańców. W ciągu ostatnich 15 lat wydłużyła się ona w Polsce o jedną czwartą.

Również w Trójmieście  sieć ciągle się rozwija – w ostatnich latach Grupa GPEC wybudowała łącznie 100 km w różnych miastach, z czego większość przypadła na Gdańsk i Sopot. Od czerwca br. powstają kolejne kilometry, tym razem na górnym tarasie Gdańska. Największe szanse na szybkie przyłączenie do sieci mają mieszkańcy Wrzeszcza, Matarni, Osowej, Kowal oraz górnego Sopotu.

– Od ponad 20 lat konsekwentnie działamy, aby powietrze w Gdańsku było jak najlepsze. Modernizujemy istniejącą infrastrukturę grzewczą i zamykamy stare nieekologiczne kotłownie. W 2016 r. do sieci Grupy GPEC podłączono dzielnice Przeróbka i Stogi, a z mapy trucicieli zniknęła kotłownia przy ul. Zawiślańskiej. Miejska sieć ciepłownicza rozwija się i w nadchodzących latach kolejne domy m.in. we Wrzeszczu, Matarni, Osowej oraz w Kowalach będą miały szanse na przyłączenie. Wspieramy dotacjami tych, którzy zdecydują się na rezygnację z ogrzewania węglowego na rzecz miejskiego, gazowego lub elektrycznego. Im więcej osób zrezygnuje z palenia węglem w swoich domach i skorzysta z ciepła z miejskiej sieci tym czystsze powietrze będziemy mieli w Gdańsku i na całym Pomorzu – mówi Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska

23 października rozpoczyna się w Gdańsku kampania edukacyjna, która będzie promować ekologiczne ciepło. Celem jest wzrost świadomości mieszkańców na temat zagrożeń wynikających z używania przestarzałych i nieekologicznych sposobów ogrzewania oraz ich negatywnego wpływu na jakość powietrza, a także edukacja na temat efektywności energetycznej.

– Przyzwyczailiśmy się do stereotypowego myślenia, że bliskość morza załatwi za nas sprawę czystego powietrza. Nic bardziej mylnego. Miastem, które kiedyś zmagało się z problemem smogu był nadmorski Dublin. Kilka dekad temu poziom zanieczyszczenia był tam ok. trzykrotnie wyższy niż w Krakowie. Lata konsekwentnej walki z opalaniem węglem w indywidualnych źródłach ogrzewania sprawiły, że dziś stolica Irlandii jest jednym z najczystszych miast w Europie – mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC.

– Będziemy uświadamiać o konsekwencjach palenia złym paliwem i promować ekologiczne sposoby na ogrzewanie. Dla tych, którzy zgłoszą do nas w listopadzie chęć przyłączenia swojego budynku do sieci obniżamy opłatę przyłączeniową do 0 zł. Dodatkowo chętne wspólnoty mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków kredytowania u naszego partnera oraz z miejskich dofinansowań na inwestycje – dodaje Piotr Dembiński.

– Działania promujące ciepło sieciowe z wysokosprawnej kogeneracji podejmujemy od lat. Coraz więcej mieszkańców korzysta z tego źródła ogrzewania, dzięki czemu Trójmiasto należy dzisiaj do najczystszych aglomeracji miejskich w Polsce. Jednocześnie cały czas inwestujemy w rozwój technologii, aby produkować energię w zgodzie z obowiązującymi normami środowiskowymi – wyjaśnia Ewa Barszcz, dyrektor Departamentu Handlu Oddziału Wybrzeże EDF Polska S.A.

Jak przyłączyć się do sieci?

Z ciepła z sieci mogą korzystać zarówno spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak i odbiorcy indywidualni, czyli mieszkańcy domów jednorodzinnych. W przypadku odbiorców indywidualnych, zainteresowani podłączeniem powinni stanowić ok. 80% jednej ulicy. Od tego, ile osób wyrazi chęć przyłączenia się do sieci, zależy decyzja o jej dalszej rozbudowie.

Aby dołączyć do użytkowników Ciepła Systemowego wystarczy zgłosić chęć przyłączenia się do sieci, a eksperci Grupy GPEC pomogą w wypełnieniu wniosków i dopełnieniu formalności.

Więcej informacji: Biuro Obsługi Klientów GPEC.


7 grudnia 2017 zapraszamy na XXV Forum Energia w Gminie, które odbędzie się w Gdańsku:

Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji.

Program obejmuje tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.

7 grudnia 2017 po raz kolejny Redakcja GLOBEnergia wraz ze Związkiem Miast i Gmin Morskich organizują to wyjątkowe wydarzenie.

Prelegenci to specjaliści w swych dziedzinach.

Gościem specjalnym będzie Bogdan Szymański – prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej „Polska PV” i autor poradnika „Instalacje fotowoltaiczne”.

Wstęp bezpłatny: dla przedstawicieli gmin i samorządów lokalnych, partnerów organizatorów konferencji, instytucji państwowych i naukowych – obowiązkowa rejestracja.

Redakcja GLOBEnergia