Gdynia uczy się racjonalnie zarządzać zużyciem energii!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Właśnie dzisiaj, czyli 26 stycznia 2015r ruszyła rekrutacja uczestników, który przyczynią się do budowy innowacyjnej społeczności.

 
Stworzą oni Energa Living Lab, czyli pierwsze w Polsce laboratorium nowoczesnej energetyki, które będzie testowało najnowsze pilotażowe rozwiązania do zarządzania i świadomego zużycia energii elektrycznej. 
W tym projekcie może wziąć udział 300 gospodarstw domowych z siedmiu dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny). Spośród 300 gospodarstw domowych zostanie wybranych 30, które zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. panele fotowoltaiczne. Warunkiem do spełnienia jest posiadanie taryfy G11 i korzystanie z liczników zdalnego odczytu. W ramach tego projektu powstanie pierwsze w Polsce „żywe laboratorium” energetyczne. 
 
Co zyskają uczestnicy projektu?
Nauczą się jak obniżyć rachunki za prąd
Zdobędą umiejętności świadomego korzystania z energii
Przetestują najnowsze rozwiązania 
 
Kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii ułatwią im wielostrefowe Programy Cenowe, oferujące zmienne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi, takie jak raporty na temat zużycia energii oraz Inteligentna Sieć Domowa (ISD) - nowoczesny system zarządzania energią elektryczną w domach. Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2.
Faza testów potrwa 18 miesięcy, a udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Jeżeli w tym czasie uczestnikom projektu uda się obniżyć koszty energii elektrycznej, otrzymają oni zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku.  Jeżeli natomiast okaże się, że cena za zużycie energii elektrycznej będzie wyższa niż przez eksperymentem, nie zostaną oni obciążeni dodatkowymi kosztami. 
 
Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi  ponad 1 mln 360 tys.  euro. Energa Living Lab jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka.