Gdzie inwestuje się w PV już dzisiaj – a gdzie dopiero trzeba zacząć?

W 2023 roku wśród nowych mocy wytwórczych OZE zainstalowanych na naszej planecie fotowoltaika stanowiła 78%. Wydawałoby się, że PV jest obecnie w świetnej sytuacji, jednak czy wszędzie?

Podziel się
- Za 71% światowego rynku fotowoltaiki odpowiadają Chiny.
- Średnio największą ilością mocy PV w przeliczeniu na mieszkańca mogą się cieszyć Europejczycy.
- W Afryce i na Bliskim Wschodzie na jednego człowieka przypada tylko 27 W mocy fotowoltaicznej.
Nie ma wątpliwości, że rok 2023 był dla fotowoltaiki rokiem rekordowym – elektrowni słonecznych nigdy jeszcze nie zainstalowano aż tyle, pozostałe technologie zostają za PV daleko w tyle, a wyniki przerosły wszystkie oczekiwania i szacunki. W zeszłym roku na świecie zainstalowano 447 GW mocy fotowoltaicznej, czyli 87% więcej niż rok wcześniej (kiedy zainstalowano 239 GW PV).
Skąd tak dobry wynik?
Na rekordowy wynik fotowoltaiki złożyło się kilka czynników. Łańcuchy dostaw, które zakłóciła pandemia zdołały się odbudować, a nawet znacznie zwiększyć możliwości wytwórcze. Ilość dostępnych na rynku paneli przewyższyła popyt, dlatego ceny spadły. Niektóre elementy staniały w czasie 2023 roku nawet o połowę. Dodatkowo, efekty kryzysu gospodarczego z 2022 roku przyczyniły się do wzrostu zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym fotowoltaiką. Pozycja fotowoltaiki jako niezależnego i ekonomicznie opłacalnego źródła energii się potwierdziła. Trendy w ogrzewnictwie, ciepłownictwie i transporcie – które w coraz większym stopniu podlegają elektryfikacji również przyczyniły się do sukcesu. Jednak nie wszędzie na świecie fotowoltaika rozwija się równie szybko. Oczywiście niekwestionowanym i niedoścignionym liderem pozostają Chiny.
Chiny i reszta świata
W 2023 roku Chiny zainstalowały 253 GW fotowoltaiki, czyli 167% więcej niż w 2022 roku. 57% mocy PV zainstalowanej na świecie w zeszłym roku znajduje się właśnie w Państwie Środka. Prędkość wzrostu mocy PV w pozostałej części świata jest dużo niższa – wynosi jedynie 35%. Drugi największy rynek – Stany Zjednoczone, doświadczył wzrostu o 48% w porównaniu do 2022 roku, który był w USA trudny dla fotowoltaiki. W 2023 roku zainstalowano tam 32,4 GW fotowoltaiki.
Największe rynki, największe korzyści
Chiny zdecydowanie przodują w kategorii zainstalowanej mocy i energii wyprodukowanej z PV jednak tylko tak długo, jak bierzemy pod uwagę liczby bezwzględne. W przeliczeniu na osobę nie mają szans – w Chinach żyje ponad 1,4 miliarda ludzi. W rzeczywistości wszystkie trzy największe rynki PV nie wchodzą do pierwszej dziesiątki, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę mieszkańców, między których energia produkowana z PV jest rozdzielana. Najwięcej mocy fotowoltaicznej na jednego mieszkańca przypada w Australii. Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą pochwalić się największym przyrostem mocy PV na pojedynczego obywatela w 2023 roku.
Nie wszystkim po równo
Średnio na mieszkańca Ziemi przypada 202 W mocy fotowoltaicznej. W rzeczywistości jednak sytuacja różni się dramatycznie w zależności od tego, w jakim regionie świata się znajdujemy. W Europie (czołówka rankingu) mamy 382 W/mieszkańca, w obu Amerykach po 248 W na głowę, a na Bliskim Wschodzie i w Afryce to już tylko 27 W na każdego mieszkańca.

Jedna trzecia populacji otrzymała aż 85% globalnych inwestycji w PV, pozostałe dwie trzecie ludzkości dzielą się pozostałymi 15% nowych mocy fotowoltaicznych. Zeszłoroczna konferencja COP 28 w Dubaju zaowocowała zobowiązaniem światowych przywódców do potrojenia światowej produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., aby osiągnąć 11 TW. Plan finansowania transformacji energetycznej dla krajów najbardziej potrzebujących ma zostać ustalona na konferencji COP 29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, w listopadzie 2024 roku.
Źródło: Solar Power Europe; Global Market Outlook For Solar Power 2024-2028