Gdzie możesz zamontować magazyn energii? Sprawdźmy!

Już ponad 1,3 mln prosumenckich instalacji fotowoltaicznych działa na rzecz polskiego miksu energetycznego. Niestety tylko kilka procent z nich współpracuje z magazynem energii. Zmiany na rynku energetycznym zachęcają do odwrócenia tego trendu. Dlatego wspólnie z ekspertem firmy WOLTAIR - Maciejem Czapla, sprawdźmy czy każdy prosument może stać się fleksumentem, czyli jakie są wymogi dla miejsca montażu magazynu energii. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Poprawny montaż to klucz do sukcesu

Aby system magazynowania energii działał efektywnie i bezpiecznie, kluczowy jest jego odpowiedni montaż. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie tzw. dobrych praktyk instalatorskich i wymogów PPOż. Jakie reguły powinno spełniać miejsce docelowego montażu?

Jedną z istotniejszych kwestii jest zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu pracy magazynu. Jeżeli magazyn ma się znajdować w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie np. pracuje już pompa ciepła wymóg jest prawdopodobnie spełniony. Zapewnienie wentylacji to chyba najmniej problematyczny aspekt bezpieczeństwa. Zwłaszcza w garażu i innych pomieszczeniach, gdzie właścicielowi zależy mniej na estetyce i będzie bardziej skłonny do ingerencji w strukturę ścian.

Dobrą praktyką okaże się również montaż czujki dymu oraz gaśnicy

-Ze względów bezpieczeństwa zaleca się montaż czujki dymu i gaśnicy proszkowej ABC minimum 4 kg. W momencie montażu magazynu nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości, dlatego lepiej być zabezpieczonym na każdą ewentualność - przestrzega Maciej Czapla, ekspert WOLTAIR

Oczywiście sama gaśnica proszkowa nie będzie w stanie ugasić płonącego magazynu energii. Natomiast przyda się do ugaszenia zajętej ogniem rozdzielnicy instalacji fotowoltaicznej czy chwilowego ograniczenia pożaru pomieszczenia. Każde zabezpieczenie może zrobić różnicę w oczekiwaniu na przyjazd służb. Od razu uspokajamy - samozapłony poprawnie zamontowanych magazynów energii należą do rzadkości. 

Zwróć uwagę na osłonę magazynu

Kolejna zasada - instalator powinien zabezpieczyć akumulator przed uszkodzeniami mechanicznymi. Będzie to szczególnie istotne w obliczu magazynów montowanych w garażach i innych miejscach narażonych na ciężkie do przewidzenia sytuacje. Należy pamiętać również, że to nie magazyn energii jest jedynym potencjalnym źródłem pożaru. Dużo częściej dochodzi do samozapłonu na rozdzielniach, a magazyny zajmują się powstałym pożarem. Dlatego w tym przypadku dobre zabezpieczenie zabezpiecza dwa razy. 

Samo docelowe miejsce montażu magazynu energii powinno być pomieszczeniem nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Dlatego odpadają pomieszczenia takie jak kuchnia czy salon. Co więcej banku energii nie postawimy tam, gdzie znajdują się ewentualne drogi ewakuacji. Mowa tu o korytarzach, zejściach z poddasza i każdym innym miejscu, które utrudniłoby ewakuację w kryzysowym momencie. 

Jakie jeszcze wymogi powinno spełniać miejsce montażu magazynu energii? 

-Należy pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 0,8-1 m od materiałów łatwo rozprzestrzeniających ogień - przypomina ekspert

Odległością pomiędzy magazynem a połączeniami kablowymi z innymi urządzeniami trudno manewrować. Jedyne co można zrobić to zlokalizować bank energii tak, by jak najbardziej oddalić go od innych potencjalnych źródeł pożaru. Ekspert wskazuje, że powinnno być to minimum 0,8-1 m. W ten sposób zwiększymy szanse ugaszenia pożaru zanim płomienie zajmą magazyn.  

Ostatnia, mniej oczywista zasada to zakaz lokalizowania magazynu energii pod rozdzielnicą DC. Ta reguła nawiązuje bezpośrednio do skłonności samozapłonu rozdzielnic i przenoszenia pożaru na magazyn. 

-Pamiętajmy o częstym kontrolowaniu rozdzielnic. W ten sposób zauważymy nadpalające się złączki i zmniejszymy ryzyko pożaru. To właśnie rozdzielnice i złącza kablowe połączone w instalacji fotowoltaicznej najczęściej powodują pożar - komentuje Czapla.

Wymienione zasady to prawdziwe minimum jeżeli chodzi o zabezpieczenie miejsca montażu magazynu energii. Kwestia zakupu czujników dymu czy zwykłej gaśnicy proszkowej nie powinna stanowić problemu dla przyszłego fleksumenta. Tym samym warto sprawdzić na własną rękę czy pomieszczenie gospodarcze w naszym domu bądź garaż zapewnia optymalne warunki do pracy banku energii. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia