Wczoraj Uber, Renault i Nissan podpisały list intencyjny, dzięki któremu flota Ubera będzie mogła zostać zelektryfikowana. Przykład udanego projektu w Wielkiej Brytanii pokazał, że takie rozwiązanie się sprawdza. Dzięki nawiązanej współpracy, na niektórych rynkach europejskich pojawi się przystępna oferta samochodów elektrycznych dla kierowców Ubera.

Cel Ubera

Uber planuje stać się platformą oferującą zeroemisyjne przejazdy. Zgodnie z przyjętym przez firmę celem, już do 2025 roku połowa długości tras w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Lizbonie, Londynie, Madrycie i Paryżu ma zostać zrealizowana przez samochody elektryczne. W miastach, które generują 80% działalności Ubera w Europie, użytkownicy będą mogli jeździć samochodami zeroemisyjnymi jeszcze przed końcem 2021 roku.

Porozumienie

Porozumienie nawiązane pomiędzy Renault, Nissanem i Uberem pozwoli na opracowanie rozwiązań, które mają pozwolić na szybsze przekonanie użytkowników do samochodów elektrycznych. Firmy chcą postawić także na rozwój ekosystemu przeznaczonego dla samochodów elektrycznych w europejskich miastach i w tym celu przygotować specjalną ofertę dla kierowców korzystających z aplikacji Ubera na elektryczne Renault ZOE i Nissana LEAF oraz przyszłe samochody elektryczne obu marek.

Renault Zoe, źródło: Renault

Jeszcze w 2020 roku projekt, który z powodzeniem realizowany jest w Wielkiej Brytanii zostanie poszerzony o Francję, a w przyszłości obejmie kolejne kraje: Holandię, Portugalię, a także inne rynki.

Jak podaje Renault, firmy zamierzają realizować wspólne działania marketingowe i edukacyjne w celu promowania oferty i zalet samochodów elektrycznych, zwłaszcza poprzez jazdy próbne dla kierowców Ubera.

Realizowane porozumienie jest odpowiedzią na coraz większe wyzwania, którym muszą stawić czoła miasta w zakresie transportu, dekarbonizacji i jakości powietrza.

Uber w Wielkiej Brytanii

Współpraca nawiązana pomiędzy Uberem a Nissanem w Wielkiej Brytanii pokazała, że zwiększyła się popularność i akceptacja samochodów elektrycznych.

nissan leaf

Nissan Leaf, źródło: Nissan

W 2018 roku Uber ogłosił, że planuje pobierać od pasażerów w Londynie 15 pensów za milę za każdą podróż, aby pomóc kierowcom w zakupie samochodów elektrycznych. W styczniu Uber podpisał umowę z Nissanem na wprowadzenie do floty 2000 hatchbacków Leaf, które kierowcy mogą nabyć ze zniżką.

Umowa jest technicznie otwarta dla wszystkich kierowców w Wielkiej Brytanii, ale nakierowana jest głównie na osoby pracujące w Londynie. W stolicy Wielkiej Brytanii wszystkie pojazdy Ubera mają być w pełni elektryczne do 2025 roku.

Źródła: Renault, Nissan, cnbc.com

Redakcja GLOBEnergia