Gdzie oszczędzimy dzięki sztucznej inteligencji? Kongres TRENDY 2023 

Kwestia sztucznej inteligencji budzi całą gamę emocji - od przerażenia po zachwyt. Jej zastosowanie jawi się zarówno jak spełnienie futurystycznego snu jak i koszmaru rodem z filmów sci-fi. Czy prawda leży pośrodku? Jakie są szanse związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Podczas Kongresu TRENDY 2023 nad rolą sztucznej inteligencji zastanawiali się Wojciech Węgrzyński z Instytutu Techniki Budowlanej, Ireneusz Wochlik – ekspert ds. sztucznej inteligencji, Michał Marona – przedstawiciel firmy SolarEdge oraz Karol Bandurski - naukowiec z Politechniki Poznańskiej. Eksperci są pewni, że sztuczna inteligencja jest przyszłością - również w dziedzinie energetyki. O zmianach, które muszą zajść w polskiej energetyce, by była gotowa na rewolucję AI, pisaliśmy tutaj.   

Od lewej: Michał Marona – przedstawiciel firmy SolarEdge, Wojciech Węgrzyński z Instytutu Techniki Budowlanej, Ireneusz Wochlik – ekspert ds. sztucznej inteligencji oraz Karol Bandurski - naukowiec z Politechniki Poznańskiej.

Gdzie oszczędzimy dzięki sztucznej inteligencji?

Zdaniem Karola Badurskiego, naukowca z Politechniki Poznańskiej, sztuczna inteligencja może pomóc nam w zarządzaniu indywidualną instalacją energetyczną w budynku, w procesie projektowym oraz w certyfikacji budynków. 

Obecnie w Brazylii prowadzone są prace nad wykorzystaniem AI do procesu certyfikacji. Sztuczna inteligencja uczy się na podstawie symulacji efektów wielu różnych działań projektowych. W ten sposób uczy się i może doradzać jak ocenić dane rozwiązanie projektowe - powiedział podczas Kongresu TRENDY 2023.

Zauważa również, że sztuczna inteligencja jest również rozwiązaniem pożądanym wszędzie tam, gdzie możliwa jest do wprowadzenia automatyka oraz konsumentowi brakuje wiedzy eksperckiej. Z drugiej strony, AI nie jest adekwatna w dziedzinach trudnych do skwantyfikowania i odnoszących się do subiektywnych odczuć, w których sami jesteśmy ekspertami - za przykład może stanowić poczucie komfortu. 

“Gdy komfort jest produktem, który możemy skwantyfikować, zadanie dla sztucznej inteligencji jest proste. Gdy jednak instalacja, system, jest tylko narzędziem dla użytkownika [do uzyskania komfortu - przyp. red.], wyzwanie jest zdecydowanie większe. W takich sytuacjach rola sztucznej inteligencji powinna być ograniczona do zarządzania systemem energetycznym w budynku, co jest prostsze” - zauważa.    

Zdaniem Wojciecha Węgrzyńskiego z Instytutu Techniki Budowlanej sztuczna inteligencja może być kluczowa w procesie optymalizacji powierzchni.

“Nie rozumiem, dlaczego kupujemy mieszkania, które mają określony układ. Przecież możemy kupić mieszkanie i użyć AI, aby dobrała najbardziej optymalny rozkład pomieszczeń w budynku” - zauważył.   

Zastosowanie sztucznej inteligencji może być kluczowe w elektroenergetyce - zwłaszcza ze względu na OZE. Ireneusz Wochlik – ekspert ds. sztucznej inteligencji - jest zdania, że AI nie tylko nam pomoże, ale że bez niej system energetyczny nie ma racji bytu. 

“Bez sztucznej inteligencji cały nasz ekosystem energetyczny za chwilę się rozsypie. Biorąc pod uwagę ilość pojawiających się źródeł OZE, które są nie przewidywalne, bez przewidywań i bilansowania będziemy mieć taką sytuację jak w lecie - w przypadku dużej produkcji instalacje będą musiały być odłączane” - stwierdził.   

Zastosowanie sztucznej inteligencji wiąże się z szeregiem wyzwań, jednak nie ma od niej odwrotu. 

“Wyzwań mamy ogromną ilość. Pytanie, czy sobie z tym poradzimy. Jeśli sobie nie poradzimy, to pewnie za dwa, trzy lata będziemy siedzieć tutaj nie przy lampkach tylko przy świecach” - dodał.   

Rola sztucznej inteligencji w zakresie predykcji i bilansowania wydaje się kluczowa. Pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić, ale przede wszystkim nie marnować wyprodukowanej energii lub potencjału instalacji. 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi?

Jednym z powszechnych lęków związanych z rosnącą popularnością AI dotyczy utraty zatrudnienia w poszczególnych branżach. Czy projektanci są zagrożeni? Czy w przyszłości to algorytm będzie wykonywał projekt, a człowiek tylko go akceptował lub zupełnie stanie się zbędny? Zdaniem Wojciecha Węgrzyńskiego z Instytutu Techniki Budowlanej projektanci mogą spać spokojnie. 

“Nie uważam, że sztuczna inteligencja będzie projektować za nas, natomiast odciąży nas z tych rzeczy, których i tak nie lubimy robić. Nikt z nas nie lubi liczyć długości przejść czy szerokości schodów, a to są rzeczy krytyczne przy oddawaniu budynku do użytkowania. Poza tym pozwoli zintensyfikować naszą kreatywność. Tutaj szukam szansy.” 

O przyszłość spokojny jest również Michał Marona - przedstawiciel SolarEdge.

“Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzi - zastapi tych, którzy z niej nie będą korzystać.”

Automatyzacja poszczególnych dziedzin jest czymś pożądanym w rozwoju sztucznej inteligencji, co naturalnie wiąże się z faktem, że rola człowieka będzie w nich ograniczana i transformowana. AI jest narzędziem, więc z definicji jego celem jest to, by użytkownik przy jego pomocy mógł oszczędzić energię i zastosować ją w innym regionie. Sztuczna inteligencja nas nie zastąpi - będziemy z nią współistnieli. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia