Wielozadaniowość platformy testowej

Engie Laborelec, jednostka francuskiego giganta energetycznego Engie, rozpoczęła użytkowanie swojego nowego centrum testów i innowacji PV. Inwestycja zlokalizowana została na pustyni Atacama w północnym Chile – obszarze o największym promieniowaniu słonecznym na świecie.

Nowy obiekt został zaprojektowany do przeprowadzania różnorakich testów technologii fotowoltaicznych. Zaliczają się do nich nie tylko panele słoneczne, ale również falowniki oraz systemy czyszczące. Inwestycja ma wspomóc rozwój wielkoskalowych projektów bazujących na energii słonecznej.

Rozwój wielkoskalowych inwestycji

„Platforma testowa została zaprojektowana do zastosowań na dużą skalę i pomoże zoptymalizować projekty oparte na podejściu systemowym”, powiedział Thore Müller, szef działu badań i rozwoju technologii PV w Engie Laborelec.

Müller dodaje, że czas zmienić podejście do rozwoju projektów – z linearnego, w którym komponenty są oceniane i dobierane indywidualnie, w kierunku dokonywania wyborów projektowych w oparciu o ich łączny wpływ na LCOE. Celem jest przetestowanie i opracowanie innowacyjnych technologii w celu maksymalizacji wydajności.

Obecnie testowanych jest sześć różnych typów paneli bifacjalnych od trzech różnych producentów, dwa różne typy urządzeń śledzących i falowniki stringowe. Testowane są różne kombinacje i wzajemnie oddziaływania.

W tym celu wykonane zostaną pomiary albedo, pomiary natężenia napromienienia tylnej i przedniej strony matrycy oraz pomiary zabrudzenia. Szczególny nacisk zostanie położony na rozkład pomiarów natężenia napromienienia po tylnej stronie modułów – w celu oceny strat niedopasowania, które mogą wynikać z różnych wyborów projektowych.

Klimat ma znaczenie?

Pustynne środowisko i wysokie promieniowanie słoneczne regionu oferują szczególne „zalety” – niewielką zmienność w ciągu kilku dni, wysoki poziom zabrudzenia oraz mała ilość opadów. Jak wyjaśnia Müller – takie warunki są typowe dla wielu miejsc, w których planowane są nowe duże elektrownie: Chile, Meksyk, Bliski Wschód.

Opracowano na podstawie: pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia