Stacje ładowania w Poznaniu od Ekoenergetyki i ZU Instaltech zostały uruchomione i przetestowane. Przeprowadzone testy wykazały, że są to prawdopodobnie najszybsze stacje ładowania na świecie!

W zeszłym roku Ekoenergetyka-Polska podpisała kontrakt z poznańskim MPK na 16 stacji ładowania, które będą zasilały poznańskie elektryczne autobusy. Łączna moc ładowarek, zlokalizowanych w trzech równych miejscach, ma wynosić 2,2 MW.

Ultraszybkie ładowarki

Dworzec autobusowy Jana III Sobieskiego został już wyposażony w dwie dwustanowiskowe stacje ładowania pantografowego o mocy 540 kW każda. To właśnie na tym dworcu zostały przeprowadzone testy, które wykazały że wybrane stacje są prawdopodobnie szybsze niż jakiekolwiek inne na świecie. Autobus SBC ładował się tam z mocą 533 kW, z natężeniem 790A! Dzięki temu testowi, Ekoenergetyka przypuszcza, że jest to najszybsza ładowarka na świecie. Cały proces przebiegł w pełni prawidłowo.

Kolejne stacje ładowania zostaną umiejscowione na dworcu autobusowym Garbary i w zajezdni na ulicy Warszawskiej. Na dworcu powstanie jednostanowiskowa stacja ładowania pantografowego 270 kW, a w zajezdni – dwustanowiskowe stacjonarne, zajezdniowe stacje ładowania o mocy 80 kW oraz trzy mobilne o mocy 40 kW każda.

Źródło: ekoenergetyka.com.pl

Inne stacje od Ekoenergetyki

Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła ponad 500 stacji ładowania do 55 miast w 11 krajach o łącznej mocy prawie 45.000 kW. Szwecja, Norwegia, Finlandia, Hiszpania, Francja, Rosja, Singapur i Niemcy, to tylko część krajów które zasila infrastruktura polskiego producenta. Każdego dnia zainstalowane stacje ładowania w trakcie ponad 1100 ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30.000 kWh energii elektrycznej.

Zakaz palenia paliwami stałymi

Od grudnia 2017 roku, w Poznaniu uchwała antysmogowa. Miasto postanowiło ją wykorzystać i zakazać palenia w kominkach w związku z tym, że odnotowano znaczne przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10, które wynosiło 50 µg/m3. Zakaz obowiązuje wyłącznie w budynkach wyposażonych w alternatywne źródło ogrzewania. Jeżeli ktoś ma ogrzewanie centralne lub gazowe, musi powstrzymać się od palenia w kominku. Zakaz obowiązuje do odwołania. Urzędnicy apelują, by mieszkańcy zgłaszali przypadki nieprzestrzegania zakazu straży miejskiej pod numerem telefonu 986.

Źródła: www.tvn24.pl, ekoenergetyka.com.pl/

Redakcja GLOBEnergia